banner ad

Dorota Masłowska otrzyma swoją tablicę w oświęcimskiej Alei Pisarzy

25 maja 2017


Dorota Masłowska dołączyła do grona gwiazd literatury, które mają swoje tablice w Alei Pisarzy przy Miejskiej Bibliotece Publicznej Galeria Książki w Oświęcimiu. Uroczyste odsłonięcie w obecności autorki odbędzie się 2 czerwca.

W chodniku wmurowana zostanie tablica z brązu, na której obok autografu Masłowskiej widnieć będą następujące słowa z powieści „Paw królowej”: „Zobacz dziś stronę świata jasną, jest cień, więc musi być też światło!”. Podobnie jak to miało miejsce w przypadku wcześniej uhonorowanych pisarzy, autorka sama wybrała cytat do uwiecznienia.

Pomysł Alei Pisarzy w Oświęcimiu nawiązuje do popularnych na całym świecie Alei Gwiazd. Nie honoruje się tu jednak idolów masowej kultury medialnej, lecz mistrzów sztuki słowa. Jak podkreślają organizatorzy, choć wybitni pisarze pozostają na długo w pamięci czytelników, to jak wszyscy inni artyści zasługują również na uwiecznienie w dosłownym, materialnym sensie, w postaci trwałych znaków rytych w „kamieniu”.

Ostateczną decyzję o wyborze autorów podejmuje kapituła w składzie: prof. Joanna Papuzińska ? pracownik naukowy Uniwersytetu Warszawskiego, poetka i prozaiczka, dziennikarka, pedagog, historyk, krytyczka i badaczka literatury dla dzieci i młodzieży; dr Michał Rusinek ? były sekretarz Wisławy Szymborskiej, obecnie tworzący fundację jej imienia, autor książek i tłumacz; prof. Krzysztof Zajas ? pracownik naukowy Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego; Janusz Chwierut – prezydent Oświęcimia i Leszek Palus – dyrektor Biblioteki Galeria Książki w Oświęcimiu.

Do tej pory na deptaku prowadzącym do północnego wejścia do biblioteki uhonorowano Andrzeja Stasiuka, Marka Bieńczyka, Janusza Głowackiego, Ewę Lipską, Zofię Posmysz, Marcina Świetlickiego, Olgę Tokarczuk, Hannę Krall, Ryszarda Krynickiego, Wandę Chotomską i Wiesława Myśliwskiego. Masłowska będzie więc najmłodszą gwiazdą literatury, która otrzyma swoją tablicę.

[am]
na podst. Galeria Książek, Reading Małopolska, pap

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy