Dom, w którym Fitzgerald pisał „Wielkiego Gatsby?ego”, wystawiony na sprzedaż za ponad 3,8 mln dolarów

21 maja 2015

dom-gatsbyego-1
Dom, a właściwie dworek, w którym pomiędzy 1922 a 1924 rokiem mieszkali F. Scott i Zelda Fitzgerald został wystawiony na sprzedaż za cenę ponad 3,8 miliona dolarów. Trudno ocenić, czy na wysoką cenę ma wpływ również legenda tego miejsca, ale uważa się, że to właśnie tam pisarz stworzył przynajmniej trzy rozdziały „Wielkiego Gatsby?ego”.

Zbudowana w 1918 roku rezydencja o powierzchni blisko 470 metrów kwadratowych posiada siedem sypialni. Dom został ponoć w ostatnich latach zmodernizowany, ale nadal znajdziemy w nim co najmniej kilka elementów z epoki, kiedy mieszkali tam Fitzgeraldowie (m.in. łukowate okna i gzymsy).

Sarah Churchwell, profesor literatury amerykańskiej na Uniwersytecie Wschodniej Anglii, powiedziała, że pisarz stworzył w tym domu około trzech rozdziałów swej najsłynniejszej powieści. Później rodzina Fitzgeraldów opuściła dom i przeniosła się do Francji, gdzie ukończono „Wielkiego Gatsby?ego”.

Rzeczniczka Coldwell Banker, firmy pośredniczącej w handlu nieruchomościami, poinformowała, że cena wywoławcza za rezydencję na Long Island wynosi ponad 3,8 miliona dolarów. Właściciel domu nabył go w 2008 roku za ponad 4 miliony dolarów.

dom-gatsbyego-2

dom-gatsbyego-3

dom-gatsbyego-4

[am]
fot. Steven Bababekov/Coldwell Banker

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy