Czytanie powieści powoduje długotrwałe zmiany w mózgu

2 stycznia 2014

czytanie-mozg-ksiazki
Naukowcy z Uniwersytetu Emory w USA dowiedli, że czytanie wciągających powieści powoduje zmiany neurologiczne w mózgu, które mogą utrzymywać się nawet przez kilka dni.

W eksperymencie wzięło udział dwudziestu jeden studentów, którzy przez dziewiętnaście dni czytali w godzinach wieczornych po jednym rozdziale zajmującego thrillera Roberta Harrisa „Pompeja”, opowiadającego o zagładzie starożytnego miasta podczas erupcji wulkanu Wezuwiusz w sierpniu 79 roku n.e. Każdego następnego ranka skanowano ich mózgi za pomocą rezonansu magnetycznego (fMRI).

Wyniki wykazały zwiększoną aktywność w płacie skroniowym lewej półkuli, czyli obszarze odpowiedzialnym za przyswajanie językowe. Podobne zmiany dało się zauważyć również w pierwotnej korze ruchowej odpowiedzialnej za czynności ruchowe. Neurony tego obszaru mózgu kojarzone są z tworzeniem reprezentacji doznań dla ciała. Oznacza to, że nie tylko w przenośni, ale także po części w sensie biologicznym przeżywamy wydarzenia, o których czytamy w książce. Jeśli na przykład czytamy o bieganiu, w naszym mózgu aktywują się neurony związane z fizycznym aktem biegania.

Co ciekawe, powyższe zmiany są widoczne w mózgu nie tylko następnego ranka po przeczytaniu, ale mogą się utrzymywać przynajmniej przez pięć dni, co oznacza, że lektura książek może wywierać na nasz mózg długotrwały wpływ.

fot. Rinat Laor

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy