Czy wreszcie dowiemy się, które żeńskie przedstawicielki ras mogły zapuszczać brodę w Śródziemiu? Książka z esejami Tolkiena w 2021 roku

20 listopada 2020

Niepublikowane dotąd eseje J.R.R. Tolkiena o Śródziemiu trafią na rynek w czerwcu 2021 roku. Autor porusza w nich szereg tematów – od nieśmiertelności i reinkarnacji elfów przez geograficzną strukturę Gondoru aż po rozważania o noszeniu brody w wymyślonym przez niego świecie.

Tom będzie nosił tytuł „The Nature of Middle-earth”. Wydawca zapowiada, że czytelników czeka ponowna wizyta w świecie „Silmarillionu” i „Niedokończonych opowieści”. Po tym, jak w 1937 roku ukazał się „Hobbit”, a w latach 1954-1955 „Władca Pierścieni”, Tolkien przez kolejne dekady, niemal do samej śmierci, pisał o mitologii Śródziemia.

Zapewnił tym samym spadkobiercom materiału do publikacji na długie lata. W ostatnim czasie ukazały się między innymi „Dzieci Húrina”, „Beren i Lúthien” czy „Upadek Gondolinu”, wszystkie pod redakcją syna autora, Christophera Tolkiena, który zmarł w styczniu tego roku.

„Dla niego Śródziemie było częścią świata do eksplorowania, a teksty wchodzące w skład 'The Nature of Middle-earth’ wiele mówią o jego staraniach, by lepiej zrozumieć to wyjątkowe dzieło” – tłumaczy Chris Smith z wydawnictwa HarperCollins. Dla czytelników będzie to zatem szansa, by „zerknąć profesorowi Tolkienowi przez ramię” i towarzyszyć mu w chwilach kolejnych odkryć.

Tolkien pisze między innymi o kwestiach związanych z nieśmiertelnością elfów i ich potencjalnej reinkarnacji, o tym, czym w istocie są duchowe byty zwane Valarami, o krainach i bestiach Númenoru, geografii Gondoru, a także noszeniu brody w świecie Śródziemia. Ten ostatni element być może wreszcie rozwiąże spór trwający od lat wśród czytelników, a dotyczący tego, czy hobbitki, elfki i kobiety-krasnoludy mogą zapuszczać brodę.

Nad redakcją esejów czuwał Carl F. Hostetter, specjalista od twórczości Tolkiena, stojący na czele Elfickiego Towarzystwa Lingwistycznego, a ponadto również inżynier zatrudniony od 1985 roku w NASA. Hostetter współpracował wcześniej z Christopherem Tolkienem.

[kch]
źródło: The Guardian

Tematy: , ,

Kategoria: newsy