Christopher Tolkien nie żyje. Syn autora „Władcy Pierścieni” zmarł w wieku 95 lat

16 stycznia 2020


Christopher Tolkien, syn J.R.R. Tolkiena, autora „Hobbita” i „Władcy Pierścieni”, zmarł w czwartek 16 stycznia w wieku 95 lat. Wiadomość udostępniło w mediach społecznościowych Towarzystwo Tolkienowskie, przy okazji składając kondolencje całej rodzinie pisarza.

Christopher Tolkien był trzecim synem J.R.R. Tolkiena. W pracę nad dziełem swojego ojca po raz pierwszy został zaangażowany już jako 14-letni chłopak. Na polecenie rodzica wyszukiwał błędy w pierwszym wydaniu „Hobbita”. Pisarz płacił mu za to dwa pensy. Gdy służył w lotnictwie podczas wojny, ojciec przesyłał mu rozdziały „Władcy Pierścieni” z prośbą o opinię. To wtedy Christopher odwiódł autora od zmiany nazwiska Sama Gamgeego na Sama Goodchilda. Po śmierci Tolkiena w 1973 roku syn pełnił rolę strażnika i kontynuatora spuścizny ojca. To on zredagował i przygotował do druku większość dzieł twórcy Śródziemia, które zostały wydane po jego pośmiertnie. Ostatnią książką, nad którą pracował, był „Upadek Gondolinu”.

W sierpniu 2017 roku Christopher przeszedł na emeryturę i zrezygnował z funkcji dyrektora funduszu powierniczego Tolkien Estate. Jego odejście zwiastowało koniec pewnej epoki w historii uniwersum Śródziemia. Christopher starał się bowiem strzec dorobku ojca przed nadmierną komercjalizacją, krytycznie odnosząc się do ekranizacji czy produkcji gadżetów, na które trawiony kłopotami finansowymi J.R.R. Tolkien zgodził się jeszcze pod koniec lat 60., nieświadomy, jakich komplikacji umowa przysporzy w przyszłości jego potomkom.

Christopher Tolkien uwielbiał czytać powieści, sam jednak nigdy nie miał potrzeby napisania własnej. W ostatnim czasie mieszkał na wsi we Francji wraz ze swoją drugą żoną, Baillie Tolkien (z domu Klass), która była redaktorką tomu „The Father Christmas Letters” zbierającego listy J.R.R. Tolkiena do swoich dzieci. Christopher i Baillie dorobili się dwójki potomstwa, Adama Reuela Tolkiena i Rachel Clare Reuel Tolkien. Zmarły miał też syna z pierwszego małżeństwa, Simona Tolkiena, z którym przez długi czas był w sporze z powodu zaangażowania się tego drugiego w realizację filmów Petera Jacksona. Przed śmiercią panowie zdążyli się jednak pogodzić.

[am]
fot. Cité internationale de la tapisserie Aubusson

Tematy: , ,

Kategoria: newsy