Belgijska szkoła chce rozbudzić w uczniach miłość do literatury: wprowadziła kwadrans czytania podczas lekcji

25 lutego 2018


Pasję czytania trzeba u dzieci rozbudzać. Z takiego założenia wyszły władze szkoły l’Institut de la Providence położonej w Woluwe-Saint-Lambert w Regionie Stołecznym Brukseli, wprowadzając podczas zajęć lekcyjnych kwadrans wspólnego czytania.

Metoda może nie wydawać się odkrywcza ? kilkanaście minut przed końcem lekcji wszyscy chowają zeszyty i podręczniki, żeby mieć czas na lekturę ? ale szkoła postanowiła całkowicie zmienić podejście do propagowania czytania. „Co zazwyczaj robimy w szkole? Kontrolujemy, wymagamy, ewentualnie sankcjonujemy, ale to nie są sposoby, dzięki którym nauczymy dzieci kochać czytanie” ? mówi Xavier Bergen, inicjator projektu. Jak podkreśla, w nowym pomyśle chodzi o to, aby „dać uczniom czas, pozostawić swobodę wyboru lektury, a nawet decyzję, czy chcą czytać, czy nie. Jedynym warunkiem jest to, aby nie przeszkadzali innym”.

Inicjatywa czytania podczas lekcji spotkała się z bardzo dobrym przyjęciem wśród uczniów. Niektórzy kontynuują lekturę na przerwie. Trzeba było również na nowo otworzyć bibliotekę szkolną, która jakiś czas temu została zamknięta. Uczniowie sami poprosili o ponowną możliwość wypożyczania książek.

Podczas kwadransa z czytaniem niektórzy sięgają po powieści, inni po komiksy. Dla tych, którzy lubią czytać, jest to dobrze spędzony czas. Dzięki temu odkrywają też nowe lektury, z którymi chcą zapoznać się w domu. Ci, którzy na co dzień nie czytają za wiele, i tak doceniają te kilkanaście minut, ponieważ lubią spokój panujący wówczas w klasie (a po ukończeniu edukacji na pewno o wiele lepiej będą kojarzyć książki). Z kolei młodsi uczniowie, którzy dopiero uczą się czytać, mają okazję, żeby lepiej oswoić się z literaturą.

[am]
źródło: RTBF

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy