banner ad

Rozmówki polsko-angielskie

Scenariusz i rysunki: Agata Wawryniuk
Tłumaczenie: –
Wydawnictwo: Kultura Gniewu
Rok wydania: październik 2012
Tytuł oryginału: Rozmówki polsko-angielskie
Rok wydania oryginału: 2012
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Format: 176 × 250 mm
Liczba stron: 108
ISBN 978-83-60915-68-4

Kup komiks w księgarni Selkar

Opis:

?Rozmówki polsko-angielskie? to autobiograficzna powieść graficzna Agaty Wawryniuk, rysowniczki i graficzki. A skoro to rzecz oparta na jej przeżyciach, związanych z wyjazdem do Anglii i szukaniem tam pracy, to chyba najlepiej będzie oddać jej głos:

Cztery lata temu przydarzyła mi się pewna historia. Wielu pewnie powiedziałoby, że sama jestem sobie winna, ale kto by ich tam słuchał. Ja nie słucham, co sprawia, że czasem ląduję w dziwnych miejscach.
Tak dziwnych jak na przykład Anglia. Choć akurat czas emigracyjnego bumu sprawiał, że można było poczuć się jak w Polsce. A kilometrowe kolejki po pracę mogły wywołać wrażenie, że jest się w Polsce, tylko 20 lat wcześniej.
Czego na szczęście nie pamiętam. Bo skończyłam właśnie 20 lat.
I stosownie do wieku wierzę, że pracę znajdę łatwo, na ludzi zawsze można liczyć, a praca w fabryce też może być zaskakująca. Co do tego ostatniego, to się nie pomyliłam.

Na podstawie własnych wspomnień Agata Wawryniuk stworzyła opowieść o doświadczeniu całego pokolenia, które postanowiło szukać szczęścia i pracy poza granicami Polski. Część z tych młodych ludzi wyjechała, by przeżyć coś ekscytującego; część chciała szybko zarobić dużo większe niż w kraju pieniądze, inni po prostu dlatego, że w ojczyźnie nie było dla nich żadnego zajęcia. ?Rozmówki polsko-angielskie? ? zabawne, lecz chwilami straszne i smutne zarazem ? są jedną z pierwszych prób opisania przeżyć współczesnej polskiej emigracji.

Komiks powstał przy wsparciu stypendium komiksowego Sklep.Gildia.pl oraz wydawnictwa Ongrys (Leszek Kaczanowski) i Atropos (Artur Wabik) przyznanego w wyniku konkursu na najlepszy debiutu komiksowy w roku 2011.

Materiały o komiksie:

„Od zera do hard workera w UK” – recenzja komiksu

Przykładowe plansze: