Premiera słuchowiska „Król Lear” Williama Szekspira z czołówką polskich aktorów

9 września 2016

fonopolis_krollear_premiera
Gosztyła, Żmuda Trzebiatowska, Cieślak, Landowska, Bonaszewski, Opania, Woronowicz i inni. Klasyczne dzieło Williama Szekspira doczekało się interpretacji popularnych polskich aktorów filmowych i teatralnych, z dodatkowymi efektami dźwiękowymi. Premiera słuchowiska już 15 września!

Zdrada, obłęd, intrygi i rodzinna tragedia.To wielkie emocje, które rzucają losami bohaterów. Wyrachowanie i fałsz, czy oddanie i miłość? Które uczucia zwyciężą i zasiądą na tronie królestwa? „Król Lear” to jedna z bardziej znanych sztuk Szekspira, która doczekała się już wielu adaptacji. Teraz do miłośników jego twórczość trafia słuchowisko wyprodukowane przez Fonopolis.

„Przez lata śnił mi się po nocach 'Król Lear’, ale reżyser podejmuje się pracy nad tym tekstem, gdy ma aktora, który mu zagra” – mówi Janusz Kukuła, reżyser słuchowiska. „Ja mam to wielkie szczęście, że zgodził się ze mną pracować Krzysztof Gosztyła i mam nadzieję, że Państwo zrozumieją, na czym to szczęście polega, kiedy zaczną słuchać tego utworu” ? dodaje.

W słuchowisku obok Gosztyły występuje plejada gwiazd polskiego kina i teatru: Marta Żmuda Trzebiatowska, Marian Opania, Adam Woronowicz, Marcin Troński, Anna Cieślak, Dorota Landowska, Mariusz Bonaszewski, Krzysztof Banaszyk i inni. Artyści mierząc się z tekstem i formą, prezentują słuchaczom pełen wachlarz emocji. Na oddzielną uwagę zasługuje także muzyka skomponowana przez Łukasza Targosza („Pitbull. Nowe porządki”, „Planeta singli”), która nadaje nastrój słuchowisku i współgra z emocjami bohaterów. Pieśni do tekstów Błazna skomponował i wykonał Marian Opania.

Realizacja „Króla Leara” przygotowana przez wydawnictwo Fonopolis wpisuje się w obchody światowego roku Williama Szekspira związane z 400-setną rocznicą śmierci dramatopisarza.

„Pycha, chciwość, pożądliwość, zazdrość, kłamstwo, zdrada, okrucieństwo, nienawiść, przyjaźń, oddanie, litość, poświęcenie, czułość, wierność, miłość” – mówi reżyser Janusz Kukuła. „Jak łatwo napisać te słowa i jak trudno wyrazić ich sens. Jedne otwierają otchłań zła, drugie prowadzą na brzeg oceanu dobra. Wyobraziłem sobie, że każdy człowiek z tej sztuki utożsamia jedno z tych słów, chociaż wiem, że przyjaźń może kłamać, że miłość może zdradzać, że oddanie potrafi zazdrościć, że poświęcenie może pożądać, a litość dotyka czasem okrucieństwa”.

Tematy: , , , ,

Kategoria: słuchowiska