Zwiastun nowej ekranizacji „Na Zachodzie bez zmian” Remarque’a. Film został niemieckim kandydatem do Oscara

7 września 2022

Platforma Netflix udostępniła pierwszy zwiastun nowej ekranizacji powieści „Na Zachodzie bez zmian” Ericha Marii Remarque’a. Obraz będzie reprezentować Niemcy w oscarowym wyścigu w kategorii „Najlepszy film międzynarodowy”. Premiera tej produkcji zapowiedziana jest na październik.

„Na Zachodzie bez zmian” to poruszająca opowieść o młodym niemieckim żołnierzu na froncie zachodnim podczas I wojny światowej. Paul i jego towarzysze na własnej skórze doświadczają, jak początkowa euforia ustępuje miejsca desperacji i strachowi, gdy przychodzi im walczyć o życie w okopach.

Film w reżyserii Edwarda Bergera jest oparty na znanej na całym świecie powieści Ericha Marii Remarque’a pod tym samym tytułem. Udostępniony właśnie zwiastun nie tylko wskazuje na materiał źródłowy, ale – co niezwykle rzadkie – cytuje nawet samego pisarza. Na ekranie pojawiają się jego słowa: „To nie jest oskarżenie ani wyznanie, a już na pewno nie jest to przygoda. Śmierć nie jest przygodą dla tych, którzy stają z nią twarzą w twarz”.

„Na Zachodzie bez zmian” jest trzecią ekranizacją książki i pierwszą zrealizowaną w języku niemieckim. W 1930 roku powstała kinowa adaptacja w reżyserii Lewisa Milestone’a, która zdobyła cztery nominacje do Oscara, a nagrodzona została dwiema statuetkami, w tym dla najlepszego filmu. Potem nakręcono jeszcze telewizyjną adaptację w 1979 roku.

Najnowsza produkcja również ma szansę na Oscara – Niemcy wybrali bowiem „Na Zachodzie bez zmian” jako oficjalnego kandydata w rywalizacji o statuetkę w kategorii „Najlepszy film międzynarodowy”.

Jak podkreśliła przewodnicząca jury, Maria Furtwängler z Niemieckiej Akademii Filmowej, film ten jest „bezlitosny w przedstawieniu wojennej maszynerii i dehumanizacji poprzez materialną symbolikę podziurawionych kulami mundurów, zapadających się okopów i roztrzaskiwanych ciał. Brutalność wydarzeń przekłada się na mocne obrazy, przed którymi nie ma ucieczki. (…) Edward Berger wyraźnie pokazuje, jak butni decydenci, oderwani od realnego świata, wykazują arogancką próżność, wysyłając młodych żołnierzy do walki i poświęcając ich bez najmniejszych wyrzutów sumienia”.

Poniżej możecie zobaczyć zwiastun „Na Zachodzie bez zmian”. W październiku film ma pojawić się w wybranych kinach, a od 28 października dostępny będzie na platformie Netflix:

[am]

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: film