Zwiastun filmu fabularnego „Walden: życie w lesie” inspirowanego zbiorem esejów Henry’ego Davida Thoreau

12 października 2017


W sieci udostępniony został zwiastun filmu fabularnego „Walden: życie w lesie”, który zgodnie z zapowiedziami twórców jest radykalną próbą opowiedzenia na nowo klasycznego dzieła Henry’ego Davida Thoreau.

„Walden: Life In The Woods” to trzy współczesne opowieści rozgrywające się w ciągu 24 godzin, traktujące o przejawach życia w XXI wieku i niezwykłych ludziach, którzy marzą o ucieczce.

Sędziwa Alice, prześladowana wizjami swego zmarłego męża, stara się odkryć zagadki ze swojej przeszłości, zmagając się z demencją i życiem w domu opieki. Jej wnuk, Guy, wybiera się ze swoim kochankiem na wędrówkę przez Góry Skaliste, gdzie skonfrontuje się sam ze sobą. Gdy jego pensja w domu opieki zostaje obcięta, kochający swoją żonę i córki Ramirez musi spędzić dzień, walcząc z biurokracją, zdesperowany, aby utrzymać rodzinę na fali.

Te trzy narracje łączą się w momencie duchowej epifanii nad trzema „stawami”, gdzie bohaterowie stają w obliczu tego, o czym myślał Thoreau, czegoś głębszego niż dzika przestrzeń ? naszej wewnętrznej dzikości.

Zalążek tego filmu wyłonił się z kryzysu finansowego, jaki dopadł Stany Zjednoczone w 2008 roku. Reżyser Alex Harvey i dwójka jego przyjaciół z dzieciństwa, scenarzysta Adam Chanzit oraz kompozytorka i animatorka Laura Goldhamer, chcieli opowiedzieć historię o zanikaniu zażartej rywalizacji pomiędzy dziką a ludzką naturą. To doprowadziło ich do Thoreau. Wzięli się za ponowną lekturę „Waldena”, oczekując, że będzie to hołd dla drzew i wzgórz, a zamiast tego znaleźli mocną krytykę społeczeństwa spoczywającego w duchowym i materialnym kryzysie. Czuli się, jakby Thoreau mówił bezpośrednio do ludzi w 2010 roku. XIX-wieczny filozof zachęcał do przemiany ducha, która dokonywała się poprzez fizyczny kontakt ze światem natury. Samotna wyprawa w Góry Skaliste była skutecznym sposobem na spłatę duchowego długu, ale w czasie kryzysu nikt o tym w Stanach nie mówił ? ani w Nowym Jorku, ani w Los Angeles czy Colorado.

Harvey we współpracy z Chanzitem i Goldhamer stworzył film opary na motywach i symbolice z książki „Walden, czyli życie w lesie”. W filmie występują m.in. Demián Bichir ?(„Nienawistna ósemka”), Lynn Cohen? („Igrzyska śmierci: W pierścieniu ognia”), Erik Hellman? („Chicago P.D.”) i Tony LoVerde ?z zespołu Bonnie and the Beard. Prapremiera odbędzie się na festiwalu filmowym w Denver w listopadzie.

[am]

Tematy: , , ,

Kategoria: film