Zwiastun filmu dokumentalnego „Herbert. Barbarzyńca w ogrodzie”

3 września 2021

Do sieci trafił zwiastun filmu dokumentalnego Rafaela Lewandowskiego „Herbert. Barbarzyńca w ogrodzie”, którego współscenarzystą jest autor wydanej w Znaku biografii poety – Andrzej Franaszek.

„Herbert. Barbarzyńca w ogrodzie” to pierwsza produkcja zrealizowana we współpracy z Fundacją im. Zbigniewa Herberta oraz jego spadkobiercami. Twórcom filmu udało się dotrzeć do osób, które osobiście znały pisarza i nigdy publicznie nie wypowiadały się na jego temat.

Herbert to jeden z najwybitniejszych poetów XX wieku. Jego prace zostały przetłumaczone na 40 języków. Były doceniane i nagradzane na całym świecie, głównie ze względu na swój ponadczasowy i uniwersalny wymiar. W Polsce znaczenie poety jest jeszcze większe, gdyż był on w swoim rodzinnym kraju przewodnikiem moralnym. Jego poezja odegrała dużą rolę w walce z komunizmem. Wielu Polaków nauczyło się wierszy Herberta na pamięć i pamięta je do dziś.

Jednak za krystalicznym pięknem poezji kryje się mało znane życie prywatne autora – człowieka pełnego humoru i finezji, który zmagał się z niepewnością, gniewem, bólem fizycznym, chorobą psychiczną. Dzięki wglądowi we wspomnienia i doświadczenia bliskich mu osób, a w szczególności jego żony Katarzyny, podążając jego śladami z Polski, poprzez Europę, do Stanów Zjednoczonych, twórcy filmu zadają pytanie o cenę, jaką jeden z najważniejszych poetów XX wieku musiał ponieść za swoją wrażliwość i niezależność.

Dokument o Zbigniewie Herbercie ma swoją prapremierę na festiwalu Millennium Docs Against Gravity, który trwa od 3 do 12 września. Lektorem w filmie jest Andrzej Chyra.

Plakat promujący film „Herbert. Barbarzyńca w ogrodzie”:

[am]
fot. Donten & Lacroix Films / Lutetia Arabians

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: film