Zrealizowano miniserial oparty na kultowej powieści Arthura C. Clarke?a „Koniec dzieciństwa”. Polska premiera jeszcze w tym roku

21 grudnia 2015

koniec-dziecinstwa-miniserial
„Koniec dzieciństwa”, klasyk science fiction autorstwa Arthura C. Clarke?a, został przeniesiony na mały arkan przez stację SyFy. 31 grudnia trzyczęściową miniserię pokaże w Polsce stacja Canal+ Seriale.

Choć opublikowana w 1953 roku powieść trafiła do kanonu literatury science fiction, dziś, zupełnie niezasłużenie, pozostaje w cieniu bardziej znanego dzieła Clarke?a, „Odysei kosmicznej 2001”, które stało się podstawą głośnego filmu w reżyserii Stanleya Kubricka.

„Koniec dzieciństwa” opowiada historię pokojowej inwazji na Ziemię w wykonaniu wysoce zaawansowanej technologicznie rasy. Powieść zdobyła uznanie ze strony zarówno czytelników, jak i krytyków, nie tyko za swoją wizję odbiegającą od stereotypowych wyobrażeń agresywnych kosmitów chcących przejąć kontrolę nad planetą, ale także za filozoficzną głębię rozważań nad ludzką naturą, naszymi wyobrażeniami o świecie i kosmosie oraz potencjalnymi implikacjami społecznej, intelektualnej i biologicznej ewolucji człowieka. Tym bardziej smutnym jest, że trzeba było czekać na ekranizację książki ponad pół wieku.

Trzyodcinkowy miniserial na podstawie powieści miał swoją premierę w ubiegłym tygodniu i zebrał dobre opinie krytyków za oceanem. Choć zwrócono uwagę, że wielopoziomowe znaczenie i symbolika książki zostały nieco uproszczone na korzyść szybszego tempa akcji, to produkcję doceniono za rzadką dziś wierność literackiemu pierwowzorowi i zachowanie najistotniejszych wątków powieści. Szczególne pochwały spłynęły za stronę wizualną adaptacji, która bez specjalnie widowiskowych efektów, ale za to z dyskretnym urokiem oddała często niepokojące aspekty przemian zachodzących na świecie, jak i w człowieku.

Ciężar adaptacji powieści na mały ekran wzięła na siebie stacja SyFy, specjalizująca się w szeroko pojętej fantastyce, która odpowiada między innymi za popularny serial „Battlestar Galactica”, będący nie tylko uwspółcześnioną (choć mocno odbiegającą od pierwowzoru) wizją serialu z lat siedemdziesiątych nazywanego telewizyjną wersją „Gwiezdnych Wojen”, ale i pierwszym niezwykle udanym od czasów „Star Treka” powrotem telewizji do gatunku space opery. Adaptacja „Końca dzieciństwa” (obok „Ekspansji” opartej na serii książek autorstwa Jamesa S.A. Coreya i „Czarodziejów” zrealizowanych na podstawie powieści Leva Grossmana) zdaje się być jednym z elementów strategii stacji opartej na adaptacji popularnych i cenionych dzieł literackich.

Polscy widzowie będą mogli zobaczyć „Koniec dzieciństwa” dzięki stacji Canal+ Seriale, która wyemituje wszystkie trzy części miniserialu 31 grudnia.

[ks]

Tematy: , , ,

Kategoria: film