Prawa do ekranizacji thrillera „Idealna” Magdy Stachuli zostały sprzedane

18 listopada 2020

Prawa filmowe do thrillera psychologicznego „Idealna” Magdy Stachuli zostały sprzedane. Do prac nad międzynarodową produkcją przystępuje po stronie polskiej Krakow Film Klaster, a po stronie portugalskiej – Ukbar Filmes.

„Powieść Magdy Stachuli to nie tylko wciągająca intryga i wyraziste postaci. Ta książka jest napisana w bardzo filmowy sposób i daje wiele możliwości na interesującą adaptację. Postanowiliśmy razem z Pandorą da Cunha Telles i Pablem Iraolą z Ukbar Filmes, że powołamy polsko-portugalski zespół scenarzystów i osadzimy akcję w dwóch niezwykłych miastach: Krakowie i Lizbonie” – powiedziała Aneta Zagórska, producentka filmowa z Krakow Film Klaster.

„Idealna” to debiut autorki, która po ukończeniu judaistyki na Uniwersytecie Jagiellońskim pracowała w firmie importującej kamery do monitoringu. To właśnie ta praca stała się dla niej inspiracją do napisania książki. „Idealna” doczekała się też wydań w językach czeskim i włoskim. Do tej pory nakładem Wydawnictwa Znak ukazały się jeszcze trzy książki autorki: „Trzecia”, „W pułapce” i „Strach, który powraca”. Ostatnia z nich jest kontynuacją „Idealnej”.

Magdalena Stachula (fot. Albert Zawada)

Główną bohaterką „Idealnej” jest Anita, która prawie nie wychodzi z domu. Podgląda ludzi przez kamery miejskiego monitoringu. To jej okno na świat, pozwalające kontrolować wszystko i wszystkich. I zapomnieć o sypiącym się małżeństwie oraz dziecku, które bardzo chciałaby mieć. Pewnego dnia znajduje w szafie sukienkę, której nie kupiła. Później szminkę, która do niej nie należy. Potem wydarza się coś jeszcze… Najwyraźniej ktoś wie o niej wszystko. I powoli realizuje swój plan.

„Moje bohaterki to charakterne, silne osobowości. Imponują mi takie kobiety, które wiedzą, czego chcą. Anitę to zgubiło, wiedziała, jakiego chce męża, jakiego pragnie domu, nie przewidziała tylko, że z dzieckiem będzie ją czekał taki problem. Jej idealna wizja, którą sobie stworzyła, rozpadła się. Ciekawe jest też to, jak kobieta potrafi uknuć intrygę. Chciałam pokazać to, co dzieje się w naszej niezbadanej i nieprzewidywalnej psychice” – mówi Magda Stachula.

Krakow Film Klaster to dom produkcyjny z Krakowa. W swojej filmografii ma takie tytuły jak „Fanatyk” Michała Tylki czy „Jarocin. Po co wolność” Marka Gajczaka i Leszka Gnoińskiego, będący w produkcji film „Prawdziwe życie aniołów” (reż. Artur Więcek) z Krzysztofem Globiszem i Kingą Preis w rolach głównych czy „Sandra” w reżyserii Simãa Cayatte. Ukbar Filmes to dom produkcyjny z Lizbony, który w swojej filmografii ma takie filmy jak „Człowiek, który zabił Don Kichota” (reż. Terry Gilliam), „Joaquim” (reż. Marcelo Gomes), „Al Berto” (reż. Vicente Alves do Ó) oraz wyprodukowany w koprodukcji „Gaza Mon Amour”, który to obraz otrzymał nominację do Oskara.

[am]

Tematy: , , , ,

Kategoria: film