Powstaje serial historyczny na podstawie „Diabła Łańcuckiego” Jacka Komudy

15 lipca 2021

Powstaje serial historyczny osadzony w okresie apogeum świetności Rzeczypospolitej Obojga Narodów, oparty na motywach powieści „Diabeł Łańcucki” Jacka Komudy. Jak obiecują twórcy, ekranizacja ma przywodzić na myśl klimat takich produkcji, jak „Czarne chmury” czy „Pan Wołodyjowski”, zabierając widza „w czasy, kiedy krew była tańsza od wina, a spory przecinało się ostrzem szabli”.

Akcja „Diabła Łańcuckiego” rozgrywa się w 1608 roku w Bieszczadach, a głównym bohaterem jest znany polski awanturnik Stanisław Stadnicki, czyli tytułowy „Diabeł” uwikłany w konflikt ze szlachtą Ziemi Przemyskiej i Sanockiej. W głównych rolach w serialu pojawią się między innymi Radosław Pazura, Mateusz Banasiuk, Piotr Zawadzki, Michał Białecki i Urszula Nawrot.

Praca na planie rozpoczęła się w stadninie w Kotowie w październiku minionego roku, w kwietniu natomiast kręcono zdjęcia aktorskie w Piątkowej koło Dubiecka, na zamku w Krasiczynie i we dworze w Bachowie. Produkcja pierwszego odcinka jest obecnie na ukończeniu. Za całość odpowiada założona przez Jacka Komudę Fundacja Ułani Króla Jana.

Na stronie zachęcającej widzów do wsparcia projektu twórcy tłumaczą, dlaczego postanowili zrealizować serial rozgrywający się w realiach XVII-wiecznych: „Zdecydowaliśmy się osadzić serial w czasach Rzeczpospolitej szlacheckiej, bo to wielka epoka. Chcieliśmy pokazać Polskę zaludnianą przez ludzi silnych, wolnych i odważnych, którzy nie wahali się sprostać największym wyzwaniom. (…) Bardzo nam Polakom tej odwagi, tej wiary w siebie i we własny sukces brakuje dzisiaj”.

„XVII wiek, Polska szlachecka, bitwy, pościgi, pojedynki, piękne konie, piękne kobiety (niekoniecznie w tej kolejności). Pamiętacie 'Czarne chmury’? To kultowy serial polski i my do tego serialu bardzo mocno nawiązujemy. Kręcimy historyczny serial akcji” – mówi Jacek Komuda. „Dawno nie kręcono w Polsce takiego dzieła. 22 lata temu nakręcono 'Ogniem i mieczem’, 43 lata temu – 'Potop’. Koniec. Nic innego nie było. Dlaczego podjęliśmy takie wyzwanie? Chcieliśmy pokazać, że po prostu się da. Że da się w Polsce kręcić pełnokrwiste, pełnowymiarowe seriale historyczne” – dodaje.

Pisarz zachęca do wsparcia produkcji, wpłacając dowolną kwotę poprzez zbiórkę internetową. Każdy, kto przeznaczy na ten cel od 150 złotych w górę, staje się oficjalnym współproducentem serialu, a dla najhojniejszych darczyńców przewidziane są specjalne nagrody. Można zdobyć osobistą szablę Jacka Komudy, odwiedzić plan filmowy, a nawet wystąpić w serialu lub znaleźć swoje nazwisko w kolejnej książce autora o Zawiszy Czarnym. Wybranym osobom pisarz udostępni też na wyłączność swój dwór szlachecki w Bachowie na Podkarpaciu.

[am]

Tematy: , , , , ,

Kategoria: film