Polscy fani Wiedźmina tworzą film rozgrywający się w uniwersum wymyślonym przez Sapkowskiego. Oto zwiastun!

15 maja 2017


Polscy fani Wiedźmina od ponad roku pracują nad krótkometrażową, niezależną produkcją rozgrywający się w uniwersum wymyślonym przez Andrzeja Sapkowskiego. Wreszcie można zobaczyć pierwsze efekty poczynionych starań. Do sieci trafił zwiastun filmu, który będzie nosić tytuł „Pół wieku poezji później” (w wersji anglojęzycznej „Alzur’s Legacy”).

„Pół wieku poezji później” to film od fanów dla fanów. Grupa profesjonalistów i studentów szkół filmowych od lat zafascynowanych światem Wiedźmina postanowiła zrealizować realistyczną produkcję, w której nie uświadczycie złotych smoków i gumowych potworów, jak w ekranizacji z Michałem Żebrowskim. „Tutaj nie chodzi o pieniądze, sławę czy rozgłos – to sprawa honoru. Po cudownym czasie spędzonym z opowiadaniami, książkową Sagą, grami i komiksami, poczuliśmy się zobowiązani do okazania wdzięczności dziełu i jego pierwszemu twórcy, Andrzejowi Sapkowskiemu” – tłumaczą na swoim profilu na Facebooku.

Choć „Pół wieku poezji później” to przedsięwzięcie niekomercyjne, a więc nikt na planie nie pobiera za swoją pracę wynagrodzenia, ekipa podeszła do projektu najzupełniej serio, angażując zawodowych aktorów, w tym Zbigniewa Zamachowskiego, który wystąpił już w niesławnym filmie Marka Brodzkiego. Rola Jaskra zdaniem wielu osób była jednym z nielicznych pozytywnych elementów ekranizacji „Wiedźmina”. Dlatego też zapewne udało się namówić Zamachowskiego na powrót do świata stworzonego przez Andrzeja Sapkowskiego.

„Myślę, że to jest tak w duchu ludzi, do których ta literatura chyba dużo lepiej trafia i którzy tę literaturę dużo bardziej umieją zwąchać. To mi się podoba, bo to jest zupełnie świeże i mam nadzieję, że ten węch, ta intuicja fajnie przełoży się na ekran” – mówi o projekcie Zamachowski.

Akcja „Pół wieku poezji później” rozgrywa się kilkadziesiąt lat po wydarzeniach przedstawionych na kartach książek Sapkowskiego. W niespełna pół wieku po pogromie rivijskim zaatakowane zostaje Kaer Morhen, pradawne siedliszcze wiedźminów. Wkrótce potem z Aretuzy, świeżo odbudowanej szkoły czarodziejek, ucieka młoda renegatka podejrzewana o odnalezienie legendarnej Księgi Alzura. W pościg za nią rusza Triss Merigold, która w temerskiej karczmie spotyka Jaskra, sławnego barda oraz Lamberta, ostatniego zabójcę potworów.

Oprócz Zbigniewa Zamachowskiego w filmie wystąpią Mariusz Drężek („Rezerwat”, „Disco polo”) w roli wiedźmina Lamberta oraz Magdalena Różańska („Bodo”, „Dziewczyna z szafy”) jako Triss Merigold. Towarzyszyć im będą Marcin Bubółka, Kamila Kamińska, Janusz Szpiglewski i Bartosz Wesołowski. Reżyserii podjął się Jakub Nurzyński. On też jest twórcą całego projektu i współautorem scenariusza.

Poniżej prezentujemy zwiastun filmu „Pół wieku poezji później”. Premiera 30-minutowej produkcji zapowiedziana jest na grudzień 2017.

[am]

Tematy: , , ,

Kategoria: film