banner ad

„Piąta fala” – ekranizacja powieści Ricka Yanceya w kinach od 15 kwietnia

13 kwietnia 2016

premiera-filmu-piata-fala-1
15 kwietnia do polskich king wchodzi ekranizacja powieści Ricka Yanceya „Piąta fala” z Chloë Grace Moretz w roli głównej. Równocześnie do księgarń trafia wznowienie książki w filmowej okładce.

„Piąta fala” opowiada o inwazji kosmitów na Ziemię. Kiedy cztery pierwsze fale najazdu obcych zdziesiątkowały ludzkość i zniszczyły większą część świata, pozostali przy życiu czekają na piątą, decydującą falę. Nie mogą ufać nikomu, każdy bowiem może być wysłannikiem obcych. Bohaterka książki i filmu, Cassie, jest zdesperowana, ponieważ jedyne, czego pragnie, to ochronić swego małego braciszka. Przygotowując się na piątą falę, łączy siły z młodym mężczyzną, być może jedyną nadzieją na odnalezienie brata. Ale czy może mu ufać?

Wydana w 2013 roku książka Ricka Yanceya z miejsca stała się przebojem (spędzając ponad 20 tygodni na liście bestsellerów „New York Times?a”) i doczekała się równie popularnej kontynuacji. W 2017 roku spodziewana jest trzecia odsłona bestsellera. Za sukcesem książki Yanceya stoi fakt, że odnosi się ona do prawd uniwersalnych; to dlatego jest interesująca zarówno dla nastolatków, jak i dorosłych czytelników. „We wszystkich moich książkach staram się skoncentrować na tym, co czyni nas ludźmi. W przypadku 'Piątej fali’ chciałem zobaczyć, z czym zostaje człowiek, kiedy odbierze mu się wszystko, co najważniejsze. Co wtedy jest dla nas ważne? XXI wiek jest pełen pułapek, całej tej technologii, odhumanizowanych awatarów rzeczywistości. Wszystko to jest krokiem wstecz wobec komunikacji międzyludzkiej. W 'Piątej fali’ ludzie są pozbawieni tych wszystkich zdobyczy cywilizacji. Każda z postaci musi odnaleźć się w tym świecie, jakoś w nim zaistnieć. To skłania do myślenia ? czym tak naprawdę było to wszystko i co jest najważniejsze. Co poświęciłbym, by mieć te wszystkie rzeczy z powrotem? A przy tym to thriller, opowieść o tych, co przetrwali i muszą stawić czoła temu, co zostało. To także opowieść o miłości ze wszystkimi jej barwami” ? mówi autor.

premiera-filmu-piata-fala-2

„Pisarstwo Ricka Yanceya jest niezwykle filmowe, idea, że obcy najeżdżają planetę falami jest oryginalna i uniwersalna zarazem. Utrata elektryczności, rozprzestrzeniające się choroby, trzęsienia ziemi, tsunami ? tego wszystkiego boimy się każdego dnia, to realne zagrożenia” ? wyznaje producent filmu, Tobey Maguire. „Są tu przerażające, widowiskowe momenty, kiedy obcy próbują zawładnąć planetą, ale przede wszystkim to opowieść o rozpadzie rodziny i próbie jej scalenia” – dodaje współproducent Graham King.

Reżyser filmu, J Blakeson, którego pierwszy film „Uprowadzona Alice Creed” zrobił trochę zamieszania wśród publiczności festiwalowej i krytyków, dodaje: „Dla mnie najważniejsze jest, że pokazujemy nie to, jak straszny może być świat, ale przeciwnie ? jak piękny jest, mimo wszystkiego, co go spotkało. Pokazujemy przywiązanie ludzi do planety, do Ziemi. Widzowie zobaczą piękny, pełen barw świat i prawdziwe emocje, nie depresyjną rzeczywistość po najeździe obcych. Kiedy byłem młodszy ? opowiada reżyser ? oglądałem mnóstwo filmów, czytałem mnóstwo książek przeznaczonych dla nastolatków. Młodzi ludzie przyjmują historie, które poznają, z dużo większym otwarciem, z większą wrażliwością. A do tego wydaje im się, że świat kończy się każdego dnia. Rzeczy w tym, że świat Cassie rzeczywiście zmierza ku zagładzie”.

premiera-filmu-piata-fala-3

Ożywienie książkowej postaci Cassie powierzono młodziutkiej, choć doświadczonej w pracy przed kamerą Chloë Grace Moretz. „Jako pisarz jestem nieco przewrażliwiony na punkcie postaci, które stworzyłem, więc niezwykle ważna była dla mnie obsada. Teraz trudno mi sobie wyobrazić, by Cassie wyglądała inaczej niż Chloë. Od pierwszych scen wiedziałem, że znaleźliśmy naszą Cassie” ? opowiada autor „Piątej fali”. W filmie Chloë Grace Moretz towarzyszą Nick Robinson, Ron Livingstone, Alex Roe, Maria Bello i Liev Schreiber. Scenariusz filmu napisali Susannah Grant, Akiva Goldsman i Jeff Pinker.

Przy niewielkim jak na kino science fiction budżecie (38 milionów dol.) obraz zarobił dotychczas ponad 107 milionów dolarów. Recenzji nie zbiera jednak dobrych. Krytycy zarzucają mu głównie brak oryginalności. Swoje zdanie będzie można wyrobić od 15 kwietnia.

Poniżej możecie zobaczyć zwiastun filmu „Piąta fala”:

fot. Sony Pictures Entertainment

Tematy: , , , ,

Kategoria: film