Nowa ekranizacja „Księgi dżungli” bliższa realizmowi opowiadań Kiplinga

15 kwietnia 2016

nowa-ekranizacja-ksiegi-dzungli-1
15 kwietnia do polskich kin wchodzi „Księga dżungli” w reżyserii Jona Favreau. To oparty na motywach ponadczasowych opowiadań Rudyarda Kiplinga film fabularny, powstały w wyniku inspiracji klasyczną animacją Disneya o tym samym tytule.

Przerażający tygrys Shere Khan, noszący na swym ciele szramy po walce z człowiekiem, postanawia wyeliminować z dżungli wszystko, co uważa za zagrożenie. Wychowany przez rodzinę wilków chłopiec o imieniu Mowgli przestaje być tam mile widziany. Zmuszony do porzucenia jedynego domu, jaki kiedykolwiek miał, wyrusza w fascynującą podróż, podczas której odkryje swoje pochodzenie. Jego przewodnikami są pantera Bagheera, która przyjmuje rolę srogiego mentora, oraz niedźwiedź-filozof Baloo. Trójka bohaterów napotyka na swojej drodze stworzenia, które nie zawsze życzą Mowgliemu jak najlepiej. Są to między innymi pyton Kaa oraz podstępny Król Louie, starający się wydobyć od Mowgliego tajemnicę nieuchwytnego i śmiertelnie niebezpiecznego „szkarłatnego kwiatu” ? czyli ognia.

„Nasz film jest nieco bardziej poważny, uwypuklamy w nim archetypy obecne w opowiadaniach Kiplinga” – mówi reżyser Jon Favreau – „ale zostawiliśmy też przestrzeń na to, co pamiętamy z wersji z 1967 roku. Chcieliśmy zachować ten urzekający disnejowski klimat”.

Film łączy grę aktorską z generowanymi komputerowo scenografiami i postaciami zwierząt. W roli Mowgliego, jedynego człowieka w filmie, zobaczymy debiutanta Neela Sethiego. Ma on obecnie 11 lat i został wybrany spośród tysięcy kandydatów, którzy ubiegali się o tę rolę w ramach międzynarodowego castingu. Postaciom filmowym głosów użyczają: Bill Murray jako Baloo, Ben Kingsley jako Bagheera, Idris Elba jako Shere Kahn i Lupita Nyong?o jako wilczyca Raksha. Scarlett Johansson występuje jako Kaa, Giancarlo Esposito jako przywódca wilczego stada Akela, a Christopher Walken (?Łowca jeleni?) jako obdarzy swoim niepowtarzalnym głosem Król Louie. Warto pamiętać o tych nazwiskach zanim zdecydujemy, czy chcemy oglądać wersję dubbingowaną czy z napisami.

nowa-ekranizacja-ksiegi-dzungli-2

Postacie i historie z „Księgi dżungli” znane są na całym świecie. Urodzony w Bombaju, a osiadły w Vermoncie angielski pisarz Rudyard Kipling w wydanej w 1894 roku „Księdze dżungli”, i o rok późniejszej „Drugiej księdze dżungli”, wyraził swoje umiłowanie Indii. Choć utwory te są uznawane za pozycje dla dzieci, cieszą się popularnością zarówno wśród młodych, jak i starszych czytelników. Pokazane w nich bogate krajobrazy i mówiące zwierzęta były dla wielu pierwszym kontaktem z Indiami. Obydwie „Księgi” rozpoczęły karierę autora, który publikował później powieści i zbiory opowiadań, zostając ostatecznie w wieku 32 lat najlepiej opłacanym pisarzem na świecie. Jego twórczość literacką uhonorowano nagrodą Nobla w 1907 roku.

„Opowiadania Kiplinga oparte są na mitologicznym dyskursie ?bohatera o tysiącu twarzy? zdefiniowanym przez Josepha Campbella” – mówi reżyser Jon Favreau. „Widzimy w nich rozwój bohatera, młodego chłopca stojącego u progów dorosłości otoczonego dżunglą zasiedloną archetypowymi postaciami. Dla mnie jako filmowca to niezwykle płodny temat”.

Opowiadania Kiplinga w ciągu 120 lat od publikacji doczekały się szeregu adaptacji. Animowaną „Księgę dżungli” produkcji Walt Disney Animation Studios wyreżyserował Wolfgang Reitherman. Pierwsze wersje scenariusza zachowały mroczny klimat książkowego oryginału, jednak zostały zmodyfikowane po tym, jak Walt Disney uznał je za zbyt poważne. Film wszedł na ekrany 18 października 1967 roku, dziesięć miesięcy po śmierci Disneya, stając się ukochanym klasykiem publiczności.

nowa-ekranizacja-ksiegi-dzungli-3

„Więź między Mowglim i Baloo wywarła na mnie ogromne wrażenie w dzieciństwie” – mówi Favreau. „Kojarzyła mi się z relacją łączącą mnie z dziadkiem, który był dla mnie bardzo ważną osobą. Bardzo mi się podoba niesforność Mowgliego, przez którą wciąż pakuje się on w tarapaty. Nie jest zwykłym, grzecznym chłopcem ? jest wścibski i rezolutny, ale intencje ma dobre. Nie boi się otaczających go wielkich dzikich zwierząt, wręcz przeciwnie ? czuje się wśród nich swojsko. Jest twardy, ale jednocześnie wrażliwy, a swoje serce otwiera zwłaszcza w obecności Baloo”.

„W klasycznej disnejowskiej ?Księdze dżungli? ważny był element zabawy” – kontynuuje Favreau. „Bardzo podobała mi się muzyka z tamtego filmu i pamiętam, że miewałem niezwykle plastyczne sny z udziałem jego bohaterów. Do swojej wersji przeniosłem elementy, które zrobiły na mnie największe wrażenie wizualnie: Mowgli płynący rzeką na brzuchu Baloo, hipnotyzujące oczy pytona Kaa i majestatyczny przemarsz słoni”.

„Księga dżungli” w adaptacji Favreau czerpie inspiracje z uwielbianej przez widzów klasycznej wersji Disneya, ale zachowuje przy tym powagę i mitologię oryginalnych opowiadań Rudyarda Kiplinga. „Cały czas wracaliśmy do podstawowego założenia, że Mowgli jest chłopcem wychowanym w dżungli, z której jest zmuszony odejść przez groźnego i silnego wroga ? tygrysa Shere Khana” – wyjawia Favreau. „Od Kiplinga zaczerpnęliśmy poczucie realnego zagrożenia, które czai się w dżungli. Nie jest to miejsce bezpieczne dla dziecka. Przejęliśmy podstawową strukturę fabuły z animacji wzbogacając ją o dodatkowe elementy. Gramy tonem, w którym jest miejsce na zagrożenie i gdzie przetrwanie głównego bohatera nie jest rzeczą pewną”.

Według Favreau to właśnie wyważenie różnych elementów filmu może przemówić do widzów w różnym wieku. „Jako rodzic cieszę się z każdego filmu, który jest odpowiedni dla moich dzieci, ale jednocześnie nie traktuje ich protekcjonalnie. One naprawdę są w stanie śledzić skomplikowane historie. Marzeniem Walta było umacnianie więzi rodzinnych, ale niekoniecznie z wykorzystaniem najprostszych czy najbardziej oczywistych środków” – mówi reżyser. „W naszej wersji fani Disneya dostrzegą dbałość o szczegóły będącą hołdem dla poprzedniej ekranizacji. A jeśli chodzi o dzieci po raz pierwszy oglądające ?Księgę dżungli?, to jest szansa, że będzie to dla nich intensywne przeżycie, które oderwie ich od popcornu”.

Prezentujemy zwiastun filmu „Księga dżungli”, który od 15 kwietnia gości na ekranach polskich kin:

Krótki materiał o nowej „Księdze dżungli”:

źródło i fot.: Disney Enterprises, Inc.

Tematy: , , , ,

Kategoria: film