banner ad

Nicolas Cage na pierwszym zdjęciu z ekranizacji „Koloru z przestworzy”. Reżyser zapowiada poważne podejście do Lovecrafta

14 sierpnia 2019


Organizatorzy zapowiadanego na pierwszą połowę września Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Toronto ogłosili tytuły 10 filmów, które ubiegają się o nagrodę Midnight Madness przyznawaną co roku nowym niezależnym i kultowym produkcjom. O nagrodę powalczy m.in. ekranizacja „Koloru z przestworzy” H.P. Lovecrafta z Nicolasem Cage’em w roli głównej. Z tej okazji pokazano pierwsze zdjęcie z filmu (powyżej).

„Kolor z przestworzy” to powrót po latach na wielki ekran reżysera Richarda Stanleya. Będzie to pierwszy jego pełnometrażowy film od czasu, gdy wyrzucono go z planu „Wyspy doktora Moreau” w 1996 roku. Jak mówi producent nowej ekranizacji prozy Lovecrafta, Josh C. Waller z firmy SpectreVision, zła opinia przylgnęła wtedy do reżysera niezasłużenie, z winy producentów i studia, którzy nie potrafili należycie zaopiekować się młodym filmowcem realizującym swój pierwszy wysokobudżetowy projekt. „Kolor z przestworzy” ma stanowić szansę do pokazania jego talentu, choć budżet raczej nie dorówna „Wyspie doktora Moreau”.

Opowiadanie Lovecrafta, traktujące o tajemniczym meteorycie spadającym na ziemie rodziny Gardnerów i jego wpływie na otoczenie, w ostatnich latach regularnie przenoszone jest na ekran, co może mieć związek z faktem, że tekst, podobnie jak inne dzieła Samotnika z Providence, przeszedł już do domeny publicznej. Richard Stanley zapewnia, że jego film będzie inny. „Moje podejście to próba powrotu do źródła, uczynienie tego kosmicznym horrorem. Lovecraft uparcie powtarzał, że wszystkie jego opowieści miały na celu wywołanie w czytelniku poczucia kosmicznego przerażenia, a tego tak naprawdę nigdy nie dostarczył mi żaden z filmów na podstawie Lovecrafta. Są to zazwyczaj bardzo kampowe i urocze produkcje. Ale w żaden sposób nie trwożą mojej duszy, tak, jak mógłby to zrobić film na przykład Ingmara Bergmana lub Tarkowskiego. Podchodzę w bardziej dorosły sposób do ukazania Wielkich Przedwiecznych” ? mówił w jednym z wywiadów Richard Stanley. Z niecierpliwością czekamy na efekty jego pracy.

W zapowiadanej ekranizacji „Koloru z przestworzy” w głównej roli wystąpi Nicolas Cage. Partnerują mu: Joely Richardson, Madeleine Arthur, Q’orianka Kilcher, Brendan Meyer, Tommy Chong i Elliot Knight. Jak mówi Peter Kuplowsky, odpowiedzialny za program sekcji Midnight Madness, zapowiada się „psychodeliczny, kosmiczny horror”. Data światowej premiery filmu nie jest jeszcze znana.

[am]

Tematy: , , , ,

Kategoria: film