Neil Gaiman chce przenieść na ekran trylogię Mervyna Peake?a o Tytusie Groanie

22 grudnia 2015

neil-gaiman-chce-gormenghast
Neil Gaiman prowadzi rozmowy o przeniesieniu na duży ekran trylogii Mervyna Peake?a o Tytusie Groanie, 77. hrabim na zamku Gormenghast.

„Rozpoczynamy rozmowy ze studiami i wkrótce znajdziemy takie, które zechce zrobić film na podstawie wspaniałej serii 'Gormenghast’ Mervyna Peake?a” – napisał Gaiman na swoim profilu na Twitterze. Z pomysłu bardzo cieszy się syn i spadkobierca pisarza, Fabian Peake. „To wspaniała wiadomość, że wreszcie dokonuje się jakiś postęp w sprawie ekranizacji książek mojego ojca. Plany nakręcenia filmu z Neilem Gaimanem jako scenarzystą istniały już od jakiegoś czasu” ? powiedział.

Trylogia Mervyna Peake?a, w skład której wchodzą powieści: „Tytus Groan” (1946), „Gormenghast” (1950), „Tytus Sam” (1959), to klasyk literatury fantasy wielokrotnie porównywany do trylogii Tolkiena. Anthony Burgess przyznał, że cykl ten był „jednym z najważniejszych dzieł epoki, która stworzyła 'Cztery Kwartety’, 'Głośny grób’, 'Powrót do Brideshead’, 'Nieodżałowaną’, 'Folwark zwierzęcy’ i 'Rok 1984′”.

Próbę przeniesienia trylogii na ekran podjęto już w 2000 roku. Wówczas to stacja BBC wyprodukowała miniserial „Gormenghast” oparty na pierwszych dwóch książkach cyklu, w którym zagrali m.in. Jonathan Rhys Meyers i Christopher Lee.

[aw]
fot. ninniane / Flickr

Tematy: , , , , ,

Kategoria: film