Niemcy: automat wymieni niechciane prezenty świąteczne na książki

22 grudnia 2015

automat-wymienia-prezenty-ksiazki
W dniach od 28 do 30 grudnia mieszkańcy trzech niemieckich miast będą mieli okazję pozbyć się niechcianych prezentów świątecznych, wymieniając je na książki w specjalnie do tego celu przeznaczonych automatach.

Jak wynika z badań TNS, co roku około 40 procent Polaków otrzymuje przynajmniej jeden niechciany prezent z okazji świąt. Blisko połowa z nich postanawia go zatrzymać. Reszta przekazuje podarunki dalej przy pierwszej nadarzającej się okazji albo wystawia je na sprzedaż na aukcjach internetowych. Kłopot z niechcianymi prezentami mają również mieszkańcy innych krajów.

Niemieckie wydawnictwo Bastei Lübbe we współpracy z siecią księgarń Hugendubel znalazło sposób, jak zaradzić temu problemowi. W pobliżu trzech księgarni ulokowanych w centrach handlowych w Monachium, Ingolstadt i Norymberdze postawią po świętach automaty, w których wszyscy będą mogli wymienić niechciane prezenty na książki.

Automat będzie przyjmował każdą rzecz bez względu na cenę, nawet tak drobną, jak żel pod prysznic lub czekolada, w zamian wydając jeden z sześciu popularnych tytułów dostępnych w ofercie wydawnictwa Bastei Lübbe (m.in. autorstwa Rebecki Gable, Ethana Crossa, Petry Hülsmann i Cassandry Clare). Wszystkie niechciane prezenty, które uzyska się dzięki akcji, zostaną przeznaczone na cele charytatywne.

Jak tłumaczy Ricarda Witte-Masuhr z wydawnictwa Bastei Lübbe, akcja ma przypominać, że książki są najlepszymi prezentami na świecie, dlatego warto je uwzględnić, myśląc o podarunkach świątecznych dla najbliższych.

[am]
fot. Olivier Favre
źródło: Boersen Blatt

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy