W Portugalii otwarto hotel, który jest prawdziwym rajem dla bibliofilów

24 stycznia 2017


W Óbidos, portugalskim miasteczku w dystrykcie Leiria, otwarto hotel The Literary Man, który jest prawdziwym rajem dla miłośników literatury. Wypoczywający, którzy zdecydują się spędzić w nim swój wolny czas, do dyspozycji mają około 45 tysięcy książek.

Nietypowy pensjonat, który znajduje się w urokliwym średniowiecznym miasteczku na północ od Lizbony, rozpoczął działalność w październiku ubiegłego roku. Pomysłodawcy hotelu tłumaczą, czym tak naprawdę jest to miejsce: „The Literary Man jest zdecydowanie czymś więcej niż tematycznym hotelem. To również przestrzeń, w której goście mogą smakować sztuki literackiej dzięki niezrównanej różnorodności autorów”.

Goście mogą nasiąknąć szczególną atmosferą literatury, przesiadując w salonie, barze czy restauracji. W tych kameralnych, a przy tym bardzo przytulnych pomieszczeniach znaleźć można skórzane fotele, specjalne biurka i mroczne zakątki idealnie nadające się do czytania.

Do dyspozycji wczasowiczów jest również kuchnia z potrawami z różnych kultur ? od portugalskiej zaczynając, a na japońskiej kończąc. Co więcej, dla miłośników mocniejszych trunków przewidziano drinki, których nazwy wzięte są od nazwisk słynnych literatów.

Jady Magalh?es, przedstawicielka hotelu, przyznaje: „Nasi goście uwielbiają przywozić swoje własne książki, aby wzbogacić naszą kolekcję. Z kolei osoby, które nie mają ze sobą książek, zazwyczaj podsyłają nam jakieś tytuły w formie donacji”. Hotelarze mają nadzieję, że do końca tego roku uda im się powiększyć kolekcję do rozmiarów 100 tysięcy książek. Biorąc pod uwagę, że na stanie już teraz znajduje się prawie połowa z tej liczby, najpewniej uda się zrealizować to ambitne zamierzenie.

W hotelowych zbiorach znajdują się przede wszystkim dzieła napisane w języku angielskim, jednak obecne są także książki w innych językach, choćby po portugalsku, francusku czy niemiecku. Smakosze literatury zdecydowanie mają w czym wybierać ? bogaty księgozbiór zawiera między innymi beletrystykę, tomiki poezji czy książki historyczne i kucharskie z całego świata. Są to zarówno stare, jak i nowe pozycje. Te pierwsze można też na miejscu kupić, pozostałe są przeznaczone jedynie na użytek gości.

„Kiedy przybyliśmy tutaj po raz pierwszy, w zasadzie nie wiedzieliśmy, czego się spodziewać. Okazało się jednak, że jest to wyjątkowe miejsce. To bardzo ważne, aby w dzisiejszych czasach wyróżniać się w turystyce” ? taką opinię na antenie kanału telewizyjnego RTP1 wygłosiła para gości, dla których pobyt w hotelu Literary Man okazał się bardzo pozytywnym przeżyciem. Portugalia ma zatem hotelowy raj dla bibliofilów, a dowodem tego mogą być załączone do materiału zdjęcia.

fot. Francisco Manuel Mendes / Literary Man

[mw]

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy