Sąd zadecydował: dowiemy się, co Truman Capote nazmyślał w „Z zimną krwią”

10 grudnia 2014

capote-nazmyslal-powiesc
Sąd okręgowy hrabstwa Shawnee (Kansas, USA) zezwolił Ronaldowi Nye?owi, synowi śledczego, który brał udział w dochodzeniu dotyczącym zabójstwa rodziny Clutterów w 1959 roku, na wydanie książki ujawniającej nieznane dotąd fakty odnośnie tej sprawy, daleko odbiegające od tego, co opisał Truman Capote w swej głośnej powieści „Z zimną krwią”.

Zmarły w 2003 roku detektyw Harold Nye przez całe życie przechowywał w domu raporty i notatki z pamiętnego dochodzenia. Powstała na podstawie tych materiałów książka ma prezentować „zupełnie inną teorię” na temat zabójstwa Clutterów. „Capote umieścił jeden fakt tutaj, drugi tam, a luki wypełnił na mocy licencji literackiej” ? twierdzi syn śledczego. „A te dokumenty pokazują fakty w kolejności, z wyrazistym tłem całej historii”.

Ronald Nye wspomina, że jego ojciec nie miał dobrego zdania o „Z zimną krwią”. Przeczytawszy 115 stron, rzucił książką przez pokój, nazywając ją „śmieciem”. Podobnie zirytowała go ekranizacja powieści ? wyszedł z premiery po 15 minutach filmu.

Kiedy pojawił się pomysł wydania książki na podstawie materiałów zgromadzonych w archiwum ojca, sędziowie i prokuratorzy próbowali wstrzymać jej publikację. Przekonywali, że dokumenty są tajne i w rzeczywistości nie należą do Harolda Nye?a, lecz Biura Śledczego stanu Kansas. Powoływano się również na ochronę prywatności Clutterów. Jednak sąd odrzucił te argumenty, uznając, że nie ma uzasadnienia prawnego, aby ingerować w prawo obywateli do informacji, zaś losy zamordowanej rodziny znane są opinii publicznej od pięćdziesięciu lat.

Ronald Nye nie chce ujawnić, co znajdzie się w książce, chociaż kilka szczegółów pojawiło się w prasie już na początku 2013 roku. Książka napisana we współpracy z Garym McAvoyem ma ukazać się we wrześniu 2015 roku, w 50. rocznicę wydania „Z zimną krwią”.

[am,aw]
źródło: The Guardian, Wall Street Journal, AP
fot. Andy Warhol/Christie’s

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: newsy