Booker najbardziej rozpoznawalną nagrodą literacką na świecie wśród przedstawicieli branży książkowej

25 stycznia 2022

Z międzynarodowego sondażu przeprowadzonego przez Nielsen Book wśród przedstawicieli branży książkowej wynika, że Booker jest najbardziej rozpoznawalną nagrodą literacką na świecie. Na drugim miejscu uplasował się Pulitzer.

Badanie wykonano na zlecenie niewymienionego z nazwy organizatora jednej z nagród literackich. Sondaż przeprowadzono latem 2020 roku, a następnie powtórzono latem 2021 roku. Chodziło o sprawdzenie, jak postrzegane są nagrody literackie wśród przedstawicieli sektora wydawniczego, księgarskiego, pisarskiego, akademickiego i mediów. W gronie blisko 1000 respondentów jedną trzecią stanowili mieszkańcy Wielkiej Brytanii oraz Irlandii, co szósty pochodził ze Stanów Zjednoczonych, jedna szósta reprezentowała też kraje niemieckojęzyczne, a kolejna jedna szósta – region Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej (najczęściej Egipt, Arabię Saudyjską i Zjednoczone Emiraty Arabskie). Pozostała jedna piąta obejmowała resztę świata, między innymi kraje europejskie, Azję, obie Ameryki, Australię i Afrykę Subsaharyjską.

Nielsen Book zbadał między innymi rozpoznawalność nagród literackich. Jak się okazuje, w 2020 i 2021 roku najwięcej respondentów wiedziało o Nagrodzie Bookera (95%) i Nagrodzie Pulitzera (93%). W Wielkiej Brytanii na kolejnych miejscach znalazły się Costa, British Book Awards i Women’s Prize for Fiction. W Stanach Zjednoczonych większość znała również amerykańskie nagrody National Book Awards i Medal Johna Newbery’ego, a w Niemczech krajową Deutscher Buchpreis. Poza regionem Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej dość powszechnie kojarzono również Nagrodę ​​Goncourtów, która w 2021 roku wzmocniła swoją pozycję dzięki znacznej liczbie niemieckojęzycznych respondentów.

Booker dwukrotnie otrzymał najwyższą ocenę ważności nagród wśród ankietowanych ogółem oraz wśród respondentów z Wielkiej Brytanii i Irlandii w 2021 roku, ale w Stanach Zjednoczonych uplasował się za Pulitzerem, National Book Awards i Newbery, zaś w krajach niemieckojęzycznych za Deutscher Buchpreis i Pulitzerem.

Badanie wykazało również, co najbardziej zachęcało wydawców do zgłaszania książek do nagród. Na pierwszym miejscu wskazano na wpływ decyzji kapituły na sprzedaż tytułów w ich własnym kraju lub regionie. Zainteresowanie mediów i konsumentów nagrodą oraz wsparcie promocyjne odgrywały mniejsze znaczenie. Przepaść między wpływem na sprzedaż a pozostałymi dwoma czynnikami powiększyła się z 2020 na 2021 rok – prawdopodobnie dlatego, że podczas pandemii sytuacja na rynku jest mniej pewna i dodatkowe pieniądze stają się istotniejsze. Wydawcy w 2021 roku bardziej niż w 2020 doceniali też łatwy proces zgłaszania książek do nagród, finansowanie tłumaczeń i nagrody pieniężne.

W przypadku pisarzy najważniejszą kwestią były pieniądze z nagród. Coraz większe znaczenie dla autorów miał również statut, jaki zapewniało we własnym kraju uhonorowanie przez kapitułę. Z kolei międzynarodowe uznanie i finansowanie tłumaczeń to czynniki, które z roku na rok straciły nieco na znaczeniu w oczach pisarzy.

Badanie nie uwzględniało najważniejszej nagrody literackiej na świecie – Nobla, najprawdopodobniej dlatego, że proces wyłaniania laureata przebiega w tym wypadku zupełnie inaczej niż w pozostałych wyróżnieniach.

[am]
fot. David Parry/PA Wire/Booker Prize/Flickr
źródło: The Bookseller

Tematy: , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: newsy