Ali Smith otrzymała Nagrodę Orwella za powieść „Lato”. Polska premiera książki już 14 lipca

28 czerwca 2021

Ali Smith została wyróżniona brytyjską Nagrodą Orwella dla najlepszej beletrystycznej książki politycznej. Uhonorowano jej powieść „Lato”, zamykającą cykl „Pory roku”. Książka ukaże się w Polsce 14 lipca nakładem Wydawnictwa W.A.B.

Zdaniem kapituły Nagrody Orwella „Lato” to „kapsuła czasu, która kiedyś będzie dla czytelników kluczowa dla zrozumienia nastrojów panujących w Wielkiej Brytanii w tym niespokojnym okresie”. Ali Smith rozpoczęła pracę nad książką w styczniu 2020 roku, a premiera na rynku brytyjskim miała miejsce w sierpniu tego samego roku. Autorka nawiązuje w swojej powieści do takich aktualnych wydarzeń, jak pandemia COVID-19, śmierć George’a Floyda czy pożary w Australii.

Jurorzy określili Ali Smith mianem „wielkiej kronikarki współczesności”. „Ukazując obraz życia w Wielkiej Brytanii aż do dnia dzisiejszego, Smith przedstawia emocjonalną temperaturę narodu zmagającego się z globalną pandemią, sytuację u progu Brexitu, chwytające za serce warunki życia uchodźców i wiele innych elementów” – uzasadniono w przyznaniu nagrody.

Nagroda wręczana jest książce beletrystycznej, która w poprzedzającym roku najbardziej zbliżyła się do ambicji George’a Orwella, by pisarstwo polityczne przekształcić w sztukę. W 2020 roku wyróżnienie to trafiło do Colsona Whiteheada za „Miedziaki”.

Ali Smith podziękowała za nagrodę, przesyłając kapitule materiał wideo nagrany w Suffolk, gdzie odwiedziła rodzinny dom Orwella. Odnosząc się do słów pisarza o polityce i sztuce, powiedziała: „Miejsce, w którym spotykają się te dwa elementy, nie może być miejscem ludzkiego czy nieludzkiego objawienia”. Po czym dodała: „Dlatego właśnie wizje przeszłości i przyszłości w dziełach Orwella pozostaną ponadczasowe, i dlatego nagroda nazwana jego imieniem naprawdę się liczy”.

Nagroda została również przyznana w kategorii „pisarstwo polityczne”. Otrzymał ją Joshua Yaffa, autor cyklu reportaży „Between Two Fires”, przedstawiającego portrety współczesnych rosyjskich osobistości – od producentów telewizyjnych po księży. Cykl został uznany przez jurorów za „wspaniały i poruszający”; ich zdaniem Yaffa „naświetla wyzwania moralnego życia i sposoby sprawowania autorytarnych rządów”. Dziennikarz powiedział, że jest zaszczycony wyróżnieniem noszącym imię pisarza, który „stworzył dzieło pokazujące, jak można pisać o polityce zarówno z jasnością myśli, jak i z zachowaniem wielkiego człowieczeństwa”.

Powieść „Lato” Ali Smith ukaże się w Polsce w przekładzie Jerzego Kozłowskiego.

[kch]

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: newsy