Turquetto

TurquettoAutor: Metin Arditi
Tłumaczenie: Agata Kozak
Wydawnictwo: Noir sur Blanc
Rok wydania: 2013
Tytuł oryginału: Le Turquetto
Rok wydania oryginału: 2011
Oprawa: miękka
Format: 145 x 235 mm
Liczba stron: 304
ISBN 978-83-7392-416-1

Opis:

Czy to możliwe, że słynny obraz ? którego sygnatura wykazuje pewną anomalię kolorystyczną ? jest jedynym dziełem, które się zachowało po wielkim mistrzu weneckiego renesansu, uczniu Tycjana nazywanym Turquetto (mały Turek)?

Metin Arditi zajął się tą właśnie postacią. Turquetto, urodzony z żydowskich rodziców na ziemi zamieszkanej przez muzułmanów (w Konstantynopolu ok. 1519 roku), syn człowieka pracującego dla handlarza niewolników ucieka jako dziecko prawie do Wenecji, by tam malować. W rodzinnym mieście jako Żydowi nie wolno mu malować, muzułmanie też nie akceptują malarstwa. Pod fałszywym nazwiskiem zostaje uczniem Tycjana, by w końcu zrobić karierę. Tworzy ? głównie na zamówienie weneckich bractw ? dzieła zakorzenione w tradycji biblijnej, w kaligrafii osmańskiej i bizantyjskiej sztuce sakralnej. Jest u szczytu sławy, kiedy pozamałżeński związek z młodą Żydówką powoduje ujawnienie kłamstwa i doprowadza go przed trybunał inkwizycji.

Metin Arditi z widoczną przyjemnością opisuje ruchliwy bazar w Konstantynopolu, bunt chłopca spragnionego rysunku i obrazów, jego nagły wyjazd… Potem czytelnik odnajduje Turquetta w wieku dojrzałym, żonatego, uznanego artystę uczestniczącego w subtelnej grze o wpływy podczas jakże bogatego weneckiego renesansu, który jest czasem jego chwały ? i upadku.

Materiały o książce:

Fragment powieści „Turquetto”