Mr. Pebble i Gruda

Autor: Mariusz Ziomecki
Tłumaczenie: –
Wydawnictwo: Czarna Owca
Rok wydania: listopad 2011
Tytuł oryginału: Mr. Pebble i Gruda
Rok wydania oryginału: 2011
Oprawa: miękka
Format: 135 x 210 mm
Liczba stron: 904
ISBN 978-83-7554-417-6

Kup książkę w księgarni Selkar
Kup książkę w księgarni Lideria

Opis:

O niepatriotycznym poecie, jego asertywnej choć martwej żonie, upartych przyjaciołach i padającej PRL

Po tragicznej śmierci żony ceniony poeta Jan Kamyk zrywa kontakty z Polską. Osiedla się na amerykańskim Środkowym Zachodzie jako John Pebble, początkujący nauczyciel akademicki i ojciec samotnie wychowujący opóźnionego w rozwoju, utalentowanego muzycznie syna. Jego uporządkowaną, sielankową wręcz egzystencję przerywa wstrząs: paparazzi z Warszawy wręcza Mr. Pebble kasetę z nagraniem; zaszokowany mężczyzna rozpoznaje na nim głos zmarłej ? z którą mimo upływu lat łączy go niezwykle silna więź?

Akcja powieści toczy się Polsce i w USA, wśród pokolenia, które dorastało w siermiężnych czasach Gomułki, wkraczało w dorosłość w epoce gierkowskiej, przeżywało początki opozycji, festiwal pierwszej Solidarności, dramat stanu wojennego, zmagania reżimu z opozycją, samotność emigracji. Korzenie dramatów, które splatają losy bohaterów, sięgają w głąb polskiej historii: do pewnego incydentu z wojny 1920 roku, do powstania warszawskiego, wreszcie do Holocaustu i okupacji na kresach.

Fabułę sagi napędzają trzy motory: dochodzenie do prawdy o pewnej operacji wojskowej prokuratury wymierzonej w opozycyjną grupę radiową, uparta niezgoda zmarłej na nowy związek jej męża oraz odradzające się, mimo oporów poety, kontakty z ekstrawagancką rodziną, grupą przyjaciół i krajem.

Materiały o książce: