banner ad

Listy do rodziny, przyjaciół, wydawców

Autor: Franz Kafka
Tłumaczenie: Robert Urbański
Wydawnictwo: W.A.B.
Rok wydania: marzec 2012
Tytuł oryginału: Briefe 1902?1924, Briefe an Ottla und die Familie
Rok wydania oryginału:
Oprawa: twarda
Format: 16 x 24 cm
Liczba stron: 544
ISBN 978-83-7747-655-0

Kup książkę w księgarni Selkar
Kup książkę w księgarni Lideria

Opis:

Czy Kafka pisał wiersze? Czy był zakochany w innych kobietach oprócz Felicji i Mileny? Jakie książki czytał? Lubił chodzić do teatru? Co jadał? Jak znosił walkę z chorobą? I z kim dzielił się swymi przemyśleniami?

Mniej lub bardziej zaskakujące odpowiedzi może przynieść lektura nigdy dotąd w Polsce niepublikowanej korespondencji Franza Kafki. Począwszy od wpisu do pamiętnika, który zrobił, mając siedemnaście lat, przez kartki pocztowe, dedykacje oraz listy, kończąc na tym ostatnim, napisanym do rodziców dzień przed śmiercią – to historia życia ujęta w obszernej korespondencji.

Listy do szkolnych kolegów Kafki (m.in. Oskara Pollaka, Oskara Bauma) oraz późniejszych oddanych przyjaciół (Maksa Broda, Feliksa Weltscha, Roberta Klopstocka), do kobiet, z którymi był związany, poza znanymi już Felicją i Mileną, do rodziców i sióstr, głównie do najmłodszej, ukochanej Ottli, do wydawców (m.in. Kurta Wolffa) oraz wielu innych przedstawicieli kultury i sztuki – wszystkie one kryją mnóstwo skarbów. Można w nich odnaleźć fragmenty utworów Kafki, dowiedzieć się, które lektury szczególnie go zajmowały, jaki miał stosunek do najbliższych mu osób, jak się układały jego relacje z wydawcami, czym był pochłonięty na co dzień, jak znosił trudy miłości. Można obserwować nie tylko ewolucję poglądów czy sposobu myślenia Kafki, lecz także stylu pisania – od młodzieńczej kwiecistości, metaforyzacji języka do późniejszej lapidarności.

Listy… to szansa na obcowanie z prawdziwymi perłami epistolografii.

Materiały o książce:

Ukazały się listy Franza Kafki do rodziny, przyjaciół, wydawców – zapowiedź