Jest noc

Autor: Ludmiła Pietruszewska
Tłumaczenie: Jerzy Czech
Wydawnictwo: Czarne
Rok wydania: maj 2012
Tytuł oryginału:
Rok wydania oryginału: 1992
Oprawa: miękka
Format: 125×195 mm
Liczba stron: 128
ISBN 978-83-7536-362-3

Kup książkę w księgarni Selkar
Kup książkę w księgarni Lideria

Opis:

Jest noc to znakomite studium rosyjskiego wcielenia figury Matki Polki, monodram bezrobotnej poetki, która zamartwia się niewesołym losem swoich dorosłych dzieci. Syn siedzi w więzieniu, córka zjawia się rzadko w kwaterunkowym moskiewskim mieszkanku, za to niemal zawsze w kolejnej ciąży, a najstarszy wnuk po opieką umęczonej babci nie dojada…
Ludmiła Pietruszewska w duchu najlepszej tradycji literatury rosyjskiej – która jak żadna inna potrafi uchwycić i ubrać w słowa wibracje ludzkiego cierpienia – tworzy portret kobiety samotnej i bez reszty oddanej rodzinie.

„Bohaterka Pietruszewskiej wzdycha: 'Ach, matki, matki. Święte słowo, a potem nic nie macie do powiedzenia ani wy dziecku, ani dziecko wam. Będzie je kochała, to ją zamęczą. Nie będzie – tak czy owak porzucą’. Jest niczym nasza Madonna Kolejkowa – wiecznie tkwiąca w nie swoim życiu, coś załatwiająca, dbająca o wszystkich tylko nie o siebie. Wykorzystują ją najbliżsi, wykorzystują obcy – takie biedne życiowe popychadło. Wychowuje dzieci córki, utrzymuje dorosłego syna i próbuje związać koniec z końcem. Ta poetka grafomanka, jak mówi jej córka, zanurzona jest w poetyce codzienności. Nuci gorzko-słodką piosenkę o porodach, chorobach i więzieniu. I – mimo wszystko – wierzy w szczęście”.
Sylwia Chutnik

Materiały o książce:

Fragment powieści „Jest noc” Ludmiły Pietruszewskiej