Somnambule

Scenariusz i rysunki: Anke Feuchtenberger
Tłumaczenie: Anna Biskupska
Wydawnictwo: Centrala
Rok wydania: kwiecień 2012
Tytuł oryginału: Somnambule
Rok wydania oryginału: 1998
Oprawa: miękka
Format: 180 x 230 mm
Liczba stron: 128
ISBN 9788393207275

Kup komiks na stronie wydawnictwa
Kup komiks w księgarni Selkar
Kup komiks w księgarni Lideria

Opis:

Gdybym miała zawęzić jej twórczość do kilku słów użyłabym „cielesność”, „metafora” i „instynkt”. Jej koncepcje bazują na instynkcie (?).
W tomie „Somnambule”, w historii pt. „Marz kommt ins Museum” („Marzec nastał w muzeum”) pokazuje dziewczynę, która wyczekuje kogoś lub czegoś na balkonie swojego ogromnego domu. Widać że budynki są z innej epoki, miejscowość jak z obrazów Boscha. Kiedy zapada zmierzch dziewczyna kładzie się spać. Budzi ją niepokój. Wychodzi na klatkę schodową, kieruje się w dół. Zaniepokojona zauważa, że drzwi od domu są otwarte…

Greta Samuel, Comixgrrrlz.pl

Anke Fauchteberger jest jedną z najbardziej znanych niemieckich rysowniczek komiksowych. Urodziła się w Berlinie Wschodnim w 1963 roku, gdzie ukończyła Wydział Grafiki w Wyższej Szkole Sztuk Pięknych. Obecnie mieszka w Hamburgu i wykłada w Pracownii Ilustracji na tamtejszym Hochschule für Angewandte Wissenschaften. Tworzy komiksy, ilustracje, rysunki oraz aktywnie działa w przestrzeni publicznej. Jej charakterystyczna kreska od lat śledzona jest przez miłośników dobrego komiksu.

Materiały o komiksie:

„Ściemniany lunatyzm z głową w doniczce” – recenzja komiksu

Przykładowe plansze: