Robert Jordan

data urodzenia: 17 października 1948
data śmierci: 16 września 2007
kraj: Stany Zjednoczone
strona internetowa: (brak)

Biografia:

Właść. James Oliver Rigney Jr. Urodził się w Charleston, w Południowej Karolinie. Nauczył się czytać kiedy miał cztery lata. Ukończył fizykę w Military College of South Carolina. Uczelnia obligowała swoich absolwentów do odbycia służby wojskowej, która w przypadku Jordana przypadła na okres wojny wietnamskiej. Przyszły pisarz służył w Wietnamie jako strzelec helikoptera przez dwie tury (od 1968 do 1970), za co otrzymał później odznaczenia. Po powrocie do domu zdobył licencjat z fizyki. Po studiach został zatrudniony przez US Navy.

Pisać zaczął w 1977 roku. Zajmował się dziennikarstwem i krytyką teatralną. Dorabiał jako twórca książek o Conanie, bohaterze wymyślonym pierwotnie przez Roberta E. Howarda. Publikował również swoje pierwsze prace pod pseudonimem Reagan O’Neal.

Największą sławę przyniosła mu seria „Koło czasu”, która docelowo miała liczyć 12 tomów.

23 marca 2006 roku Jordan wyznał w oświadczeniu, że rozpoznano u niego amyloidozę serca, i że pozostało mu około czterech lat życia. Na początku kwietnia tego samego roku zaczął chemioterapię w Mayo Clinic w Rochester.

Pisarz zmarł 16 września 2007 roku. Jego ciało zostało spalone a prochy pochowano na cmentarzu św. Jakuba w Goose Creek.

Jordan zmarł nieukończywszy ostatniego z 12 tomów „Koła czasu”. Zadanie zakończenia cyklu powierzono Brandonowi Sandersonowi, który w oparciu o notatki pisarza przyznał, że na zamknięcie wszystkich wątków fabularnych będzie potrzebował trzech a nie jednej powieści. Ostatnia z nich ukaże się w 2012 roku.

Wybrane książki:

1994 – Triumf chaosu (w Polsce w 2 tomach jako: Triumf chaosu i Czarna wieża)
1993 – Ognie niebios (w Polsce w 2 tomach jako: Ognie niebios i Spustoszone Ziemie)
1992 – Wschodzący cień (w Polsce w 2 tomach jako: Wschodzący cień i Ten, który przychodzi ze świtem)
1991 – Smok odrodzony
1990 – Wielkie polowanie
1990 – Oko Świata