Bram Stoker

data urodzenia: 8 listopada 1847
data śmierci: 20 kwietnia 1912
kraj: Irlandia
strona internetowa: (brak)

Biografia:

Właśc. Abraham Stoker. Urodził się w Clontarf ? na dalekim przedmieściu Dublina jako trzecie z siedmiorga dzieci Abrahama Stokera i Charlotty (z domu Blake Thornley). Nieznana medycynie choroba, uniemożliwiająca chodzenie a nawet samodzielne utrzymanie się na nogach, przykuła go we wczesnym dzieciństwie do łóżka. Jednak na krótko przed wstąpieniem do prywatnej szkoły wielebnego Williama Woodsa całkowicie wyzdrowiał. Kalectwo nie zostawiło na nim żadnego śladu, dorastał odtąd bez jakichkolwiek problemów zdrowotnych, a jako młodzieniec był już na tyle silny i sprawny fizycznie, że zaliczano go do czołowych sportowców uniwersyteckich. Zdobywał laury w biegach, rugby, podnoszeniu ciężarów i pływaniu. W 1882 jego pływackie umiejętności wystawione zostały na ciężką próbę. Stoker wskoczył do Tamizy, żeby uratować tonącego staruszka. Co prawda, topielec tej akcji nie przeżył, ale poświęcenie ze strony Stokera było godne podziwu i nagrody. The Royal Humane Society przyznała mu za to brązowy medal.

W latach 1864-70 studiował matematykę w Trinity College (Kolegium Trójcy Świętej) w Dublinie. O wysokiej randze tej uczelni niech świadczy fakt, że jej mury opuścili m.in. Jonathan Swift, Oscar Wilde czy Samuel Beckett. Stoker bardzo poważnie traktował swoje studenckie obowiązki, ale z prawdziwą pasją angażował się w działalność Towarzystwa Historycznego i Filozoficznego. W 1870 z wyróżnieniem zdobył tytuł licencjata.

Wkrótce potem, śladem ojca, podjął pracę na zamku w Dublinie, gdzie pełnił obowiązki inspektora Petty Seassion (sądów rozstrzygających drobne sprawy kryminalne bez udziału ławy przysięgłych). Pracując kontynuował w zmniejszonym wymiarze godzin studia, aż do uzyskania stopnia magistra w 1875.

Praca urzędnika nudziła go, dlatego większość wolnego czasu poświęcał literaturze. Dzięki znaczącej pozycji w Towarzystwie Historycznym dostał się do elit intelektualnych Dublina. Był stałym gościem państwa Wilde, rodziców Oscara Wilde?a. Wciągnięto go do literackiego i artystycznego kręgu przyjaciół Lady Wilde. Pisał opowiadania, które po raz pierwszy ukazały się drukiem w roku 1872, jak też recenzje sztuk teatralnych dla popołudniówki „Dublin Evening Mail”.

W 1876 w Theatre Royal w Dublinie rolę Hamleta zagrał najwybitniejszy wówczas angielski aktor – Henry Irving. Stoker bardzo przychylnie ocenił cały spektakl, natomiast o grze Irvinga wyrażał się wręcz entuzjastycznie. W dowód wdzięczności za tak korzystną recenzję został zaproszony przez Irvinga na kolację. Od tego czasu rozpoczęła się ich wielka przyjaźń, którą przerwała dopiero śmierć aktora.

W 1878 roku Stoker poślubił młodą, piękną aktorkę, Florance Balcombe, córkę brytyjskiego podpułkownika, o rękę której rywalizował skutecznie z Oscarem Wilde?em. Kilka dni po ślubie małżonkowie zamieszkali w Londynie, gdzie Stoker został administratorem ogromnego Lyceum Theatre (ok. 2 tys. miejsc) i jednocześnie był osobistym sekretarzem Irvinga. Choć nowe obowiązki pochłaniały go bez reszty, znajdował jeszcze czas na pisanie. W jego całkiem pokaźnym dorobku literackim znajdziemy 12 powieści i dziesiątki drobniejszych utworów. Mimo to Stoker zapisał się w powszechnej świadomości wyłącznie jako autor ?Drakuli?. Do dziś biografowie głowią się nad przyczynami tego zjawiska.

Po śmierci Irvinga życie Stokera diametralnie się zmieniło. Miał pierwszy wylew mózgu, który ograniczył jego aktywność pisarską. Przez jakiś czas pracował dla „The Daily Telegraph”, ale po drugim wylewie (1910) był zbyt chory, żeby pisać. Pogorszyła się jego sytuacja finansowa i z konieczności przyjął stypendium w wysokości 100 funtów od Królewskiego Funduszu Literackiego.

Zmarł pięć dni po zatonięciu Titanica.

Książki:

1911 – The Lair of the White Worm
1909 – Then Lady of the Shroud
1908 – Lady Athlyne
1905 ? The Man
1903 ? The Jewel of Seven Stars
1902 ? The Mystery of the Sea
1898 ? Miss Betty
1897 ? Drakula
1895 ? The Shoulder of Shasta
1895 ? The Watter?s Mou?
1890 ? The Snake?s Pass
1875 ? The Primrose Path