Anne Perry

(fot. Diane Hinds)

data urodzenia: 28 października 1938
kraj: Anglia
strona internetowa: http://www.anneperry.net/

Biografia:

Właśc. Juliet Hulme Marion. Angielska autorka historycznych powieści detektywistycznych.

Urodzona w Blackheath, w Londynie, jako córka dr Henry’ego Hulme’a, fizyka angielskiego. W dzieciństwie zdiagnozowano u niej gruźlicę i wysłano na Karaiby oraz do RPA w nadziei, że cieplejszy klimat poprawi jej zdrowie. Do rodziny wróciła, gdy miała 13 lat a jej ojciec przyjął posadę rektora Uniwersytetu w Canterbury w Nowej Zelandii.

22 czerwca 1954 roku razem ze swoją szkolną przyjaciółką Pauline Parker, zamordowały matkę Parker, Honorę Rieper. Dziewczyny poszły z kobietą na spacer do parku, gdzie zadały jej brutalnie 45 ciosów kamieniem i cegłą owiniętą w pończochę. Z uwagi na fakt, że były zbyt młode to uniknęły kary śmierci. Obie trafiły do więzienia na okres pięciu lat. Wydarzenia te stały się podstawą filmu „Niebiańskie stworzenia” z 1994 roku w reżyserii Petera Jacksona.

Po zwolnieniu z więzienia Hulme powróciła do Anglii i została stewardesą. Później mieszkała w Stanach Zjednoczonych, aż wreszcie osiadła w szkockim miasteczku Portmahomack, gdzie mieszkała z matką.

Do swojej kariery literackiej Hulme przyjęła pseudonim Anne Perry. Pierwszą powieść opublikowała w 1979 roku. Do dzisiaj napisała ich około 60. Do najbardziej popularnych należą pozycje z cyklu o inspektorze policyjnym Thomasie Pitt’cie oraz drugi o prywatnym detektywie Williamie Monku.

Wybrane książki:

2002 – Śmierć nieznajomego
2001 – Pogrzeb we fiolecie