Benedict Cumberbatch we „Frankensteinie”! Spektakl londyńskiego teatru w reżyserii Danny?ego Boyle?a na ekranach polskich kin

27 października 2018


Z okazji Halloween na ekrany kin powraca po latach spektakl „Frankenstein” wystawiany w londyńskim National Theatre w 2011 roku. We wtorek 30 października w sieci kin Multikino będzie można zobaczyć jedną z dwóch wersji przedstawienia: Benedict Cumberbatch wcieli się w rolę doktora Wiktora Frankensteina, a Jonny Lee Miller w rolę jego Stworzenia.

W 2011 roku laureat Oscara, twórca filmów „Trainspotting” i „Slumdog. Milioner z ulicy”, powrócił do korzeni ? reżyserowania w teatrze. Danny Boyle o pomyśle zaadaptowania na potrzeby sceny gotyckiej powieści Mary Shelley po raz pierwszy wspomniał ówczesnemu dyrektorowi artystycznemu National Theatre, Nicholasowi Hytnerowi, ponad 12 lat wcześniej, kiedy pracowali razem w słynnym Royal Shakespeare Company.

Romans grozy angielskiej pisarki doby romantyzmu uznawany jest za pierwszą powieść science fiction lub przynajmniej zapowiedź tego gatunku. Tragiczna historia Wiktora Frankensteina, naukowca pragnącego rozwikłać zagadkę życia i śmierci, oraz stworzonego przez niego z fragmentów ludzkich ciał monstrum stała się tematem sporej liczby adaptacji filmowych ? przez co na trwale przeniknęła do kultury masowej ? które jednak w większości spłyciły filozoficzną wymowę książki Shelley „Frankenstein albo Współczesny Prometeusz” (1818). Autor sztuki i reżyser teatralnego przedstawienia zmienili ten stan rzeczy i skupili się na przesłaniu zawartym w gotyckiej powieści, którą pisarka zaczęła tworzyć, mając niespełna 20 lat, a inspirowała się prawdopodobnie aferą grabarzy z 1606 roku, mającą miejsce w miasteczku Frankenstein ? dzisiejszych Ząbkowicach Śląskich.

Danny Boyle wymarzył sobie nietypową obsadę i nietypowe, choć znane już w historii, rozwiązanie obsadowe: odtwórcy dwóch głównych ról męskich ? Stwórcy i Stworzenia ? mieli zamieniać się rolami, zmieniać perspektywę spojrzenia na graną przez siebie postać. W rolach głównych obsadził Benedicta Cumberbatcha, wówczas już jasno świecącą gwiazdę telewizji dzięki pierwszemu sezonowi serialu „Sherlock”, oraz Jonny’ego Lee Millera, który wkrótce został odtwórcą postaci Sherlocka w amerykańskim serialu „Elementary”, wzorowanym na „Sherlocku”. W swoich serialach obaj aktorzy grają poniekąd tę samą postać, natomiast na teatralnej scenie, w tym samym spektaklu, zamieniają się miejscami. Obie wersje przedstawienia zostały zarejestrowane i kina mają możliwość wyboru, którą zaprezentują.

26 października w sieci kin Multikino mogliśmy oglądać wersję, w której Jonny Lee Miller wciela się w doktora Wiktora Frankensteina, a Benedict Cumberbatch w rolę Stworzenia. 30 października poznamy drugą wersję: Benedict Cumberbatch zagra doktora Wiktora Frankensteina, a Jonny Lee Miller ? Stworzenie. Tego dnia retransmisję zaplanowano w sieci kin Multikino w Bydgoszczy, Gdańsku, Katowicach, Krakowie, Lublinie, Łodzi, Olsztynie, Poznaniu, Rzeszowie, Szczecinie, Warszawie (Targówek, Ursynów, Złote Tarasy), Wrocławiu (Pasaż Grunwaldzki) i Zabrzu. Spektakl wyświetlać będzie również kino Nowa Fala w Giżycku. W następnych terminach „Frankensteina” pokażą: 31 października w Dąbrowie Górniczej (Pałac Kultury Zagłębia), Poznaniu (kino Rialto) i Gliwicach (kino Amok), 3 listopada w Toruniu (Centrum Sztuki Współczesnej Znaki Czasu), 5 listopada w Tarnowskich Górach (Tarnogórskie Centrum Kultury ? kino Olbrzym) oraz 8 listopada w Szamotułach (Szamotulski Ośrodek Kultury).

Poniżej prezentujemy oficjalny zwiastun „Frankensteina”. Przedstawienie potrwa ok. 140 minut (bez przerwy) i będzie wyświetlane z polskimi napisami:

Tematy: , , , , ,

Kategoria: teatr