X Poznań Poetów podzielony na trzy rozłożone w czasie części. Pierwsza już pod koniec maja

25 maja 2021

Rusza X Poznań Poetów. Wydarzenie odbędzie się inaczej niż do tej pory. Tym razem to impreza rozłożona w czasie, w trzech terminach, na trzech scenach. Pierwsza odsłona już 28 i 29 maja, na poły online, a na poły bezpośrednio. Kolejne przygotowywane są na koniec września i października.

„Każdy festiwal ma swój osoby charakter, każdy Poznań Poetów jest nieco inny, na czym innym skupiony, angażujący innych autorów i – mam nadzieję – tak samo angażujący publiczność. Dziesiąty festiwal, bo to już prawie dwadzieścia lat tej historii (festiwal odbywa się co dwa lata), będzie jednakowoż jeszcze inny od tych wszystkich innych, bo też i czas jest bardzo szczególny. Nie spodziewaliśmy się go zupełnie. Pandemia pochłonęła mnóstwo ludzkich istnień, ale też i mnóstwo nadziei. Zostawia nas w niepokoju, w stanie niepewności. Trudno w tym czasie uprawiać festiwal, czyli oddać się radości, świętowaniu, przyjaźni, szaleństwu. Trudno nie pamiętać, kiedy się spotykamy, a zarazem trudno zapomnieć o poezji. Zwłaszcza jeśli ona, jak myślę, może odpowiedzieć nam na pytanie, co się naprawdę stało i co z tego w nas zostanie” – powiedział kurator festiwalu, prof. Piotr Śliwiński.

X Poznań Poetów został podzielony na trzy części. Zamiast jednej dużej fety, trzy dwudniowe spotkania – krótsze, lecz intensywne. Pierwsza odsłona już w piątek i sobotę (28 i 29 maja).

Wydarzenie zacznie się w piątek dyskusją o poezji: czy jest ona nadal walką? Pytanie nawiązuje do słynnego wiersza Tadeusza Różewicza, który odpowiedział na to pytanie jeszcze bardziej słynnym stwierdzeniem „Poezja to walka o oddech”. „W czasach koronawirusa walka o oddech jest czymś, co nas bardzo niepokoi, bardzo łączy, co nas wszystkich dotyczy” – skomentował Śliwiński.

Później oddamy zostanie głos nominowanym do Nagrody-Stypendium im. Stanisława Barańczaka: Urszuli Honek, Igorowi Jarkowi i Katarzynie Szwedzie. Dzień zakończy się galą wręczenia Poznańskiej Nagrody Literackiej pod dwiema postaciami. Nagroda im. Adama Mickiewicza trafi do literaturoznawcy i tłumacza Jana Gondowicza, a Nagroda Stypendium im. Stanisława Barańczaka – do jednego z trojga nominowanych. Galę uświetni występ pianistki Hani Rani, która w sobotę zagra także na koncercie w Centrum Kultury Zamek dla publiczności.

W sobotę wręczona zostanie też Studencka Nagroda Literacka Z Buta. Na scenę wkroczą poetki Monika Glosowitz, Kamila Janiak i Natalia Malek, jak również hiszpański poeta Mario Martin Gijon oraz Jarosław Mikołajewski, który przeczyta tłumaczone przez siebie na nowo „Piekło” Dantego. Wszystkie wydarzenia odbędą się online.

Kolejne odsłony tegorocznej edycji festiwalu Poznań Poetów odbędą się w dniach 22 i 23 września oraz 27 i 28 października. „We wrześniu porozmawiamy o tym, po co się w ogóle debiutuje w poezji i jak to zrobić dobrze. Ale porozmawiamy też z autorem Grzegorzem Wróblewskim, który pisze poezję, prozę, eseistykę. Uprawia lirykę i malarstwo, i stara się być obecnym w różnych językach w świecie. A w październiku wrócimy do Tadeusza Różewicza podczas sesji, która będzie dotyczyła jego twórczości, ale także podczas wieczoru, który będzie hołdem dla pamięci o tym nadzwyczajnym poecie. Ale obok wielkiego Różewicza w stulecie jego urodzin będziemy też prezentowali autorów, którzy dopiero zaczynają, którzy opublikowali (albo może jeszcze nawet nie opublikowali) parę wierszy, ale którzy chcą być poetami i którzy wkrótce postarają się o to, aby się nimi stać” – zapowiada Śliwiński.

Jak mówi kurator festiwalu, tegoroczny Poznań Poetów to hołd dla poezji i reklama poezji. „Będzie, jak wszystkie poprzednie, otwarty na różne generacje, różne języki, różne podejścia do literatury i połączony jedną wspólną intencją. Ta intencja ma na imię nieobojętność. Poezja jest nieobojętnością. Czytanie jest nieobojętnością nie tylko na słowo, ale także po prostu na otaczający nas, zadziwiający i przerażający czasami świat” – podsumowuje Śliwiński.

Festiwal Poznań Poetów organizuje Centrum Kultury Zamek.

[am]

Tematy: , , , , , , , , , , , ,

Kategoria: wydarzenia