Wystawa wierszy i rysunków Zbigniewa Herberta w Galerii Plenerowej w warszawskich Łazienkach

26 lipca 2018


28 lipca mija 20. rocznica śmierci Zbigniewa Herberta. Tego dnia w Galerii Plenerowej w warszawskich Łazienkach, przy ulicy Agrykola, zostanie otwarta wystawa wierszy i rysunków poety przygotowana przez Fundację im. Zbigniewa Herberta, we współpracy z Muzeum Łazienki Królewskie. Wystawa będzie otwarta przez miesiąc, do 28 sierpnia.

Zbigniew Herbert nie tylko pisał wiersze i eseje, ale także rysował. Pozostawił prawie 300 szkicowników przechowywanych w Archiwum Herberta w Bibliotece Narodowej. Wybór kilkunastu rysunków zostanie zaprezentowany na wystawie.

„Wystawa wierszy i rysunków Zbigniewa Herberta ma na celu przybliżenie szerokiej publiczności spojrzenia poety, który miał 'dar patrzenia na świat przenikliwie i czule’, a Łazienki Królewskie są pięknym miejscem dla prezentowania twórczości autora 'Barbarzyńcy w ogrodzie’. Zapraszamy na spotkanie z Herbertem w plenerze warszawskich Łazienek” ? powiedziała Maria Dzieduszycka, Prezes Fundacji im. Zbigniewa Herberta.

„Poezja Herberta jest wolnością słów, jest słowem właściwie użytym ? warto przy niej obstawać. Zwłaszcza dziś, w świecie słów na posyłki, słów udręczonych i ogłupiałych, warto słuchać wierszy autora 'Napisu’, warto wsłuchiwać się w ich słowa: wolne, odważne, brzmiące mocno i czysto, konieczne ? jak oddech” ? napisał we wstępie do wystawy jej autor, prof. Paweł Próchniak.

Wystawa będzie otwarta przez miesiąc, od 28 lipca do 28 sierpnia, przy ulicy Agrykola w Warszawie.

Tematy: , , , ,

Kategoria: wydarzenia