We Wrocławiu odbędzie się pierwszy festiwal księgarń i antykwariatów książkowych

23 maja 2019


Wrocław może pochwalić się wieloma świetnymi autorskimi księgarniami i antykwariatami książkowymi. Dlatego w dniach od 5 do 9 czerwca postanowiono zorganizować pierwszą w mieście edycję festiwalu „Wrocławiu, marsz do księgarni!”.

Organizowany przez Fundację na rzecz Kultury i Edukacji im. Tymoteusza Karpowicza festiwal „Wrocławiu, marsz do księgarni!” to pierwsze w historii miasta wspólne święto księgarń i antykwariatów. W wybranych 12 wrocławskich punktach sprzedaży książek na odbiorców czeka mrowie wydarzeń kulturalnych. Owe miejsca wypełnione będą działaniami literackimi, muzycznymi, artystycznymi, happeningami, grami, konkursami, warsztatami… A także zupełnie nieoczekiwanymi zwrotami akcji.

W ciągu 5 festiwalowych dni odbędzie się łącznie blisko 30 wydarzeń, a lista zaproszonych gości zawiera kilkadziesiąt nazwisk. W ten sposób organizatorzy przedsięwzięcia chcą skierować uwagę mieszkańców Wrocławia na księgarnie i antykwariaty książkowe jako ośrodki kulturotwórcze, klimatyczne, nienadęte, cenne ? i być może nawet podniecające. Na przykład wyobraźnię.

Co przewidziano w karcie dań? Spotkania autorskie (m.in. z Marcinem Świetlickim, Konradem Górą, Marcinem Pałaszem, redaktorkami antologii literatury jidysz), warsztaty (z Joanną Mielewczyk, Agnieszką Wolny-Hamkało), rozmowy z tłumaczami kultowego amerykańskiego pisarza Davida Fostera Wallace?a oraz słoweńskiego giganta poezji Tomaža Šalamuna, a także koncerty (Mateusza Ławniczaka, Huberta Kostkiewicza, Pawła Romańczuka, Sama Alty?ego, formacji jazzowej Ruch Śniegu).

Poza tym w dwóch wrocławskich antykwariatach odbędzie się słuchowisko literackie i happening artystyczny, a w trzecim akcja kulinarno-ksiażkowa (antykwariat do zjedzenia!). W legendarnej Wratislavii będzie można poznać historię tej zasłużonej księgarni, a program festiwalowy dopełnią m.in. gra w cytaty i spacer pod okiem przewodnika z księgarniami w tle. Dla uczestników festiwalu przewidziane są konkursy książkowe. Na koniec zaś: pogłębiona książkowo joga w księgarni.

No i pojawi się jeszcze plaża. Tak, mała plaża na wrocławskim Rynku. Bo Wrocław żąda dostępu do morza! Przed Tajnymi Kompletami dwa tygodnie przed wakacjami będzie można, siedząc na leżaku, położyć stopy na piasku i uciąć sobie drzemkę prawie jak w Juracie. Nazwa tego nadmorskiego kurortu pojawia się nieprzypadkowo, bo jednym z zaplanowanych w Tajnych Kompletach spotkań jest wieczór autorski Anny Tomiak, która opublikowała w wydawnictwie Czarne książkę „Jurata. Cały ten szpas”.

W festiwalu biorą udział antykwariaty: im. A. Jaworskiego, Naukowy Wrocław, Szarlatan; a także księgarnie: Chmurdalia, Cocofli, Hiszpańska, Nalanda, Pod Arkadami, Podróżnika, Tajne Komplety, Tajne Komplety w Kinie Nowe Horyzonty, Wratislavia. Szczegółową listę wydarzeń znajdziecie na stronie festiwalu na Facebooku.

fot. wnętrza księgarni Tajne Komplety: Wojciech Nekanda Trepka
źródło: mat. prasowe Fundacji na rzecz Kultury i Edukacji im. Tymoteusza Karpowicza

Tematy: , , , ,

Kategoria: wydarzenia