banner ad

Pierwsza edycja akcji „Warszawa Czyta” już w maju!

24 kwietnia 2013

Warszawa Czyta
Czytanie jest najfajniejsze wtedy, gdy jest wstępem do rozmowy ? już wkrótce będzie można się o tym przekonać dzięki akcji „Warszawa Czyta”. W dniach 8-12 maja Warszawa po raz pierwszy zmieni się w czytelniczy klub dyskusyjny, a warszawiacy i warszawianki zostaną zaproszeni do licznych działań związanych z jedną konkretną książką ? „Cwaniarami” Sylwii Chutnik.

Jedno miasto, jedna książka, pięć dni, dziesiątki wydarzeń, setki czytelniczek i czytelników – tak w skrócie można opisać to, co czeka mieszkańców stolicy w drugim tygodniu maja. „Zmieńmy nasze miasto w przestrzeń do dyskusji o książce, o Warszawie, o tym, co nas łączy i co dzieli, czego się boimy i czego pragniemy. Czytaj razem z nami w mieście. Czytaj z nami miasto” – zachęcają organizatorzy.

Dlaczego jedna książka?

Inspiracją była inicjatywa, która narodziła się w 2001 roku w Seattle – „One Book, One City”. Dziś akcja, w ramach której odbywają się dyskusje w klubach czytelniczych, publiczne czytanie fragmentów, spotkania z autorem lub autorką, ale też z ekspertami specjalizującymi się w tematyce książki, obejmuje setki miast ? nie tylko w USA, ale także w Kanadzie, Australii i Wielkiej Brytanii, i postrzegana jest jako znakomite narzędzie integrowania miejskiej społeczności.

Dlaczego „Cwaniary”?

Wybór padł na „Cwaniary” Sylwii Chutnik, bo to bardzo warszawska książka bardzo warszawskiej pisarki, aktywistki, przewodniczki miejskiej, autorki książki „Warszawa kobiet”. „Cwaniary” poruszają szereg ważnych spraw, które mogą stać się punktem wyjścia do dyskusji miejskich czytelniczek i czytelników. Mówią o polityce miejskiej, sprawach lokatorskich, miejskim folklorze, sile kobiet, śmiertelnej chorobie, odnawianych więziach międzypokoleniowych czy wreszcie o przemocy.

Kto stoi za „Warszawa Czyta”?
Akcja Warszawa Czyta jest inicjatywą nieformalną, nie opiera się na finansowaniu z pieniędzy publicznych ani nie jest akcją marketingową. Liczymy na wsparcie zwykłych ludzi, miejskich czytelniczek i czytelników. Dlatego uruchomiliśmy zbiórkę na portalu wspieramkulture.pl ? każdy może tam dorzucić swoje trzy grosze, by wesprzeć czytającą Warszawę.

Więcej na temat akcji znajdziemy w „Przewodniku dla miejskich czytelniczek i czytelników”, który w formie elektronicznej jest dostępny na stronie warszawaczyta.org, a w postaci drukowanej trafi do klubów dyskusyjnych, instytucji, grup i organizacji biorących udział w akcji. Polecamy również profil akcji na Facebooku i Twitterze.

Warszawa Czyta - plakat

Tematy: , , , ,

Kategoria: wydarzenia