banner ad

Najstarsza polska kronika autorstwa Galla Anonima do obejrzenia przez jeden dzień w Warszawie

13 grudnia 2016

pierwsze_najstarsze_gall_anonim_1
„Kronika polska” tajemniczego autora zwanego Gallem Anonimem, najstarsza opowieść o historii Polski, opisująca nasz kraj od czasów legendarnych władców Popiela i Piasta, poprzez królów i książąt historycznych aż po Bolesława Krzywoustego, przez jeden dzień będzie udostępniona publiczności do oglądania. Okazja taka ma mieć miejsce w sobotę 17 grudnia w Pałacu Rzeczypospolitej w Warszawie na ostatnim już pokazie z cyklu „Pierwsze/Najstarsze”, zorganizowanym przez Bibliotekę Narodową.

„Kronika polska” to rycerska opowieść o dynastii Piastów, a szczególnie o jednym z nich ? współczesnym autorowi Bolesławie Krzywoustym, któremu poświęcono aż dwie z trzech części dzieła. Do opisania jego czynów, m.in. sporu z bratem Zbigniewem, wojny z Cesarstwem oraz zdobycia Kołobrzegu, Anonim używa zróżnicowanych i bardzo wyrafinowanych form literackich (zrytmizowaną prozę, pieśni, mowy). Zawarte w Kronice teksty „Pieśni wojów” oraz „Pieśni o cudownych narodzinach Bolesława” trafiły do kultury popularnej, interpretowane m.in. przez Ewę Demarczyk i Czesława Niemena.

pierwsze_najstarsze_gall_anonim_2

Tożsamość autora „Kroniki” jest przedmiotem sporu badaczy już od wielu wieków. Choć tradycyjnie uznawany był za Galla (czyli Francuza), któremu przypisano nawet (w wyniku błędnej interpretacji Długosza) imię Marcin, cały czas pozostaje on Anonimem. Kwestia jego pochodzenia budzi nadal żywe zainteresowanie naukowców. Najnowsze badania, m.in. prof. Tomasza Jasińskiego, wskazują na związki naszego pierwszego dziejopisarza z Wenecją. Wiadomo na pewno, że w Polsce był on „wygnańcem i pielgrzymem” ? bo właśnie tak sam siebie określił.

Okazja, aby zobaczyć najstarszy zachowany rękopis „Kroniki”, nadarzy się już w sobotę 17 grudnia w godzinach 11:00-19:00 w Pałacu Rzeczypospolitej w Warszawie przy pl. Krasińskich 3/5. Wystawie towarzyszą dwa wykłady. O godzinie 15:00 dr hab. Paweł Żmudzki opowie o historii interpretowania „Kroniki polskiej”, zaś o godzinie 16:00 prof. dr hab. Tomasz Jasiński przybliży Galla Anonima jako poetę i mistrza prozy.

Tym, którzy nie będą mogli pojawić się tego dnia w Warszawie, przypominamy, że „Kronikę polską” Galla Anonima można oglądać online w Polonie, pośród ponad 1,5 mln innych obiektów ze zbiorów Narodowej Książnicy.

pierwsze_najstarsze_gall_anonim_plakat

fot. Biblioteka Narodowa

Tematy: , , , ,

Kategoria: wydarzenia