Dziś świętujemy Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. W tym roku Ogólnopolski Tydzień Bibliotek odbywa się online

8 maja 2020


Dzisiaj, czyli 8 maja, obchodzimy Dzień Bibliotekarza i tym samym rozpoczynamy również Ogólnopolski Tydzień Bibliotek. Z uwagi na obecną sytuację tegoroczne świętowanie ograniczy się do przestrzeni wirtualnej.

Historia bibliotek sięga trzeciego tysiąclecia p.n.e. Od Biblioteki Aleksandryjskiej, największej w świecie starożytnym, poprzez gromadzące i wytwarzające księgi biblioteki klasztorne, aż po przełomowe momenty, takie jak wynalezienie druku, reformacja czy rozwój nauki w XIX wieku ? biblioteki towarzyszą nam od zawsze. Sam zawód bibliotekarza również ulegał przeobrażeniom na przestrzeni epok. O ile do XVIII wieku było to często zajęcie poboczne dla urzędników, poetów czy uczonych, o tyle już w wieku XIX powstały szkoły zawodowe i katedry naukowe, wprowadzono też pierwsze obowiązkowe egzaminy dla kandydatów do pracy.

Dziś prawdopodobnie każdy wielbiciel książek wie, jak dobrze mieć zaprzyjaźnionego, doświadczonego bibliotekarza, który doradzi, wskaże właściwy tytuł i zatrzyma dla nas tom, na który uporczywie polujemy. Co byśmy zrobili bez bibliotekarzy?

Tydzień Bibliotek jest w Polsce organizowany od 2004 roku. Rozpoczyna się 8 maja, w Dniu Bibliotekarza, i trwa do 15 maja. Jak czytamy w oficjalnym liście Joanny Pasztaleniec-Jarzyńskiej, przewodniczącej Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, w tym roku z uwagi na obowiązujące przepisy izolacji obchody odbędą się online. Stowarzyszenie prowadzi inicjatywę #NieZostawiamCzytelnika, w którą włączyli się bibliotekarze z całej Polski, proponując rozwiązania promujące czytelnictwo w czasie pandemii.

„Bezpieczne i atrakcyjne formy działania bibliotek online mogą otworzyć nowe przestrzenie relacji z czytelnikami i pokazać kreatywność bibliotekarzy, przetestować nowe, zdalnie realizowane usługi biblioteczne” ? pisze Joanna Pasztaleniec-Jarzyńska.

Hasło przewodnie tegorocznego Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek to „Zasmakuj w bibliotece”. Chodzi przede wszystkim o pokazanie, że nawet w trudnych warunkach społeczność jest w stanie trzymać się razem, realizować kreatywne pomysły i odpowiadać na potrzeby współczesnych czytelników.

Na oficjalnej stronie Tygodnia Bibliotek czytelnicy znajdą listę placówek, które przyłączyły się do akcji, wraz z opracowanym przez nie programem lokalnych obchodów. Biblioteki proponują między innymi konkursy fotograficzne i plastyczne, spotkania online dyskusyjnych klubów książki, wykłady i spotkania autorskie za pośrednictwem platform społecznościowych, quizy i warsztaty.

Zachęcamy do wzięcia udziału w inicjatywie, a wszystkim bibliotekarzom składamy najlepsze życzenia z okazji ich dnia!

[kch]
fot: Narodowe Archiwum Cyfrowe

Tematy: , , ,

Kategoria: wydarzenia