Zygmunt Miłoszewski napisał nową powieść! W „Kwestii ceny” wraca znana z „Bezcennego” Zofia Lorentz

8 maja 2020


Zygmunt Miłoszewski napisał nową książkę. „Kwestia ceny” to gatunkowy powrót do „Bezcennego”, a na kartach powieści znów spotkamy historyk sztuki i poszukiwaczkę zaginionych arcydzieł Zofię Lorentz. Premiera zapowiedziana została na 17 czerwca.

„Pisałem 'Kwestię ceny’ w zupełnie absurdalnych warunkach. Zacząłem na statku handlowym, płynącym z ładunkiem holenderskiej stali przez Atlantyk, kończyłem w czasie pandemii, internowany w domu kultury w Olsztynie. Czytałem wiadomości i widziałem, jak świat bez przerwy dopisuje kontekst do mojej fabuły, której osią jest marzenie o zdrowiu i długowieczności. Bez względu na cenę” ? skomentował Miłoszewski.

Tam, gdzie autor pisał, tam też zaczyna się przygodowa fabuła: na morzu. Jest początek XX wieku, trwa sztorm. Benedykt Czerski żegna się z życiem. Przeklina patriotyczne uniesienia, które kilka dekad wcześniej doprowadziły do jego zesłania na Daleki Wschód, a teraz kazały mu wracać do ojczyzny. Czerski wraca jednak nie jako więzień, lecz jako wielki uczony, badacz dalekich plemion Syberii. Obsesyjnie pilnując skrzyń, zawierających bezcenne zabytki tajemniczego ludu Ajnów.

Przenosimy się w czasie do początku XXI wieku. Bogdan Smuga, chłodny naukowiec i wyznawca religii rozumu, wierzy, że wśród zbiorów Czerskiego kryje się prawdziwy skarb, mogący odmienić przyszłość ludzkości. Jego wysiłki nie przynoszą rezultatu. Decyduje się na desperacki krok. Zwraca się do Zofii Lorentz, historyczki sztuki, która mierzy się właśnie ze stopniowym zanikiem pamięci męża. Gdy Smuga proponuje jej udział w odnalezieniu zbiorów, przywiezionych przez Czerskiego z Syberii ? podkreślając, że kwestia ceny nie ma w tym wypadku żadnego znaczenia ? kobieta przyjmuje zlecenie.

Tak zaczyna się wyprawa, która zaprowadzi bohaterów między innymi na rosyjską Wyspę Przeklętą, do Paryża i na statek-widmo. Ich przygody okażą się decydujące dla dalszych losów cywilizacji. I jak to u Miłoszewskiego, wszystko okaże się nie tym, czym zdawało się na pierwszy i drugi rzut oka. Zgodnie z zapowiedzią Wydawnictwa W.A.B., „Kwestia ceny” ma być thrillerem o naszych największych marzeniach i o cenie, jaką jesteśmy gotowi zapłacić za spełnienie tych pragnień. O nauce, o religii, głodzie wiedzy, genie ryzyka, roli wspomnień i o wielkiej przygodzie ludzkości, która być może właśnie dobiega końca.

Choć jest to druga ? po „Bezcennym” ? powieść, w której występuje Zofia Lorentz, można ją czytać zupełnie niezależnie. Jak wyjaśnia sam autor, tym, którzy nie znają poprzedniej historii, co najwyżej „umkną trzy smaczki i tyle”.

Co ciekawe, jeden z czytelników zauważył, że jest to też kolejna książka Miłoszewskiego, która ma taki sam tytuł, jak opowiadanie Andrzeja Sapkowskiego o Wiedźminie. Wcześniej było przecież „Ziarno prawdy”. Autor zapewnia, że to przypadek. „Szukałem czegoś, co gra i z fabułą i z 'Bezcennym’, zorientowałem się niedawno. Wyszła tradycja” ? przyznał, dodając, że oczywiście Wiedźmin pojawi się epizodycznie w jego „Kwestii ceny”.

Zygmunt Miłoszewski to jeden z najpopularniejszych polskich pisarzy, tłumaczony na kilkanaście języków i ekranizowany. Międzynarodową sławę przyniosła mu bestsellerowa trylogia kryminalna o prokuratorze Teodorze Szackim. Nie ogranicza się jednak tylko do literatury sensacyjnej i kryminalnej. Pod koniec 2017 roku wydał komedię romantyczną „Jak zawsze”, dziejącą się w alternatywnej historii Polski. Autor jest sekretarzem i współzałożycielem stowarzyszenia Unia Literacka.

[am]
fot. Artur Wesołowski

Tematy: , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi