banner ad

„Wyrwa” – nowa powieść Wojciecha Chmielarza zapowiedziana na 6 maja, a już dziś premiera słuchowiska wprowadzającego do historii

28 kwietnia 2020


6 maja nakładem wydawnictwa Marginesy ukaże się nowa powieść Wojciecha Chmielarza zatytułowana „Wyrwa”. Tym razem premiera będzie miała niecodzienne wprowadzenie. 28 kwietnia w aplikacji Empik Go pojawiło się bowiem słuchowisko „Wyrwa. Historia Ułana” do scenariusza pisarza, które stanowi kompletną historię stanowiącą swoisty prolog książki.

„Podobnie jak 'Rana’ i 'Żmijowisko’, 'Wyrwa’ to thriller psychologiczny. Ta książka wydarzyła mi się trochę przypadkiem, ponieważ zamierzałem pisać coś zupełnie innego. Był plan, żeby stworzyć ostatnią część cyklu gliwickiego, czyli 'Wilkołaka’, którego zapowiadam od pewnego czasu, ale pisanie mi nie szło. Za to zupełnie przypadkiem pojawił mi się w głowie pomysł na inną książkę. Stwierdziłem, że muszę siąść i ją napisać, bo jeśli nie zrobię tego teraz, to stracę natchnienie. I tak narodziła się 'Wyrwa'” – tłumaczył Wojciech Chmielarz podczas niedawnego spotkania online z czytelnikami.

Głównym bohaterem „Wyrwy” jest Maciej Tomski, który dowiaduje się, że jego żona Janina zginęła w wypadku samochodowym. Bohater myśli, że wali mu się cały świat. Jak powiedzieć dwóm córeczkom, że właśnie straciły matkę? Jak powiedzieć teściom? Jak ma teraz funkcjonować, gdy dotychczasowe, spokojne życie nagle szarzeje i zmienia się w ciąg udręk? Maciej nie ma jednak pojęcia, dlaczego do wypadku doszło pod Mrągowem, skoro Janina powiedziała mu, że jedzie na delegację pod Kraków. Pomyliła się? Okłamała go? A gdy na jej pogrzebie pojawia się tajemniczy mężczyzna, Maciej zaczyna rozumieć, że Janina miała wiele sekretów. Znacznie więcej, niż można się spodziewać po kimś tak zagonionym i zapracowanym. I że musi się z nimi zmierzyć. Pytania zaczynają się mnożyć, a tragedia zmienia w skomplikowaną zagadkę. Maciej jedzie na Mazury i wkrótce przekonuje się, że być może tak naprawdę nie znał kobiety, z którą spędził ostatnich dwanaście lat życia.

Zgodnie z zapowiedzią wydawnictwa Marginesy „Wyrwa” to opowieść o mężczyznach, którzy kochali tę samą kobietę i którzy będą musieli zmierzyć się z tajemnicą jej śmierci. O poczuciu straty i głuchej rozpaczy zmieniającej się w gniew, który szuka ujścia. To także historia o splątanych uczuciach, o trudnej przyjaźni i o konsekwencjach życiowych błędów. I o tym, że można niewiele wiedzieć o kimś, z kim mieszka się pod jednym dachem.

Premierę książki poprzedza słuchowisko, które jest spin-offem „Wyrwy”. Produkcja, która powstała w oparciu o scenariusz autorstwa Wojciecha Chmielarza, ukazuje się na tydzień przed pojawieniem się powieści. Tak autor tłumaczy powstanie tego swoistego prologu do „Wyrwy”: „Podczas pisania książek czasem dzieje się tak, że pewne historie trzeba pominąć. Często zajmują zbyt dużo miejsca czy nie mieszczą się w ramach jednej powieści. Tak też wydarzyło się w przypadku 'Wyrwy’. Z pomocą przyszedł Empik Go, który dał przestrzeń dla 'Wyrwy. Historii Ułana’. To słuchowisko oddaje głos postaciom ważnym dla fabuły, choć drugoplanowym”.

„Wyrwa. Historii Ułana” to kompletna historia, która tylko wzmaga apetyt na premierę książki. W mazurskim Mrągowie przed laty dochodzi do nieszczęśliwego wypadku, w którym ginie Mirek – ojciec, mąż, brat i syn. Zagadka jego śmierci zostaje rozwiązana dość szybko, a w sercach bliskich pozostają ból i tęsknota. Choć czy na pewno? Taką wersję poznają znajomi, mieszkańcy miasteczka i przede wszystkim tytułowy bohater słuchowiska, kilkuletni Paweł, nazywany Ułanem. Sprawa komplikuje się, gdy chłopak wyrasta na niezłe ziółko i pewne tajemnice jest coraz trudniej utrzymać. Z taką historią postanowił zapoznać swoich czytelników Wojciech Chmielarz. Dramatyczne losy rodziny z Mazur, które zostaną przedstawione w formie słuchowiska to oryginalny sposób na przedstawienie emocji, motywacji i celów bohaterów, o które autor chciałaby poszerzyć swoją powieść. Bo przecież każda historia ma swój początek.

„Nieustannie szukamy nowych form współpracy z autorami i słuchowisko 'Wyrwa. Historia Ułana’ jest takim nowatorskim projektem. Wojciech Chmielarz zapalił się do pomysłu przedstawienia tzw. 'origin story’ Ułana, czarnego charakteru z jego nowej powieści. Produkcja funkcjonować może jako świetny prolog do 'Wyrwy’, ale równie dobrze sprawdza się jako samodzielny utwór. Cieszymy się, że mogliśmy pracować z tak wspaniałym autorem przy tym projekcie, pierwszym takim na naszym rynku. Liczymy na kolejne możliwości tego typu współpracy z autorami i wydawnictwami” – komentuje Paweł Heba, dyrektor wydawniczy Virtualo.

„Wyrwa. Historia Ułana” to produkcja, w której realizacji udział wzięli znani polscy aktorzy. W rolach głównych pojawili się Jacek Beler, Nikodem Rozbicki, Adam Woronowicz i Katarzyna Warnke, zaś narratorem został Krzysztof Czeczot, który odpowiada również za reżyserię nagrania. Producentem wykonawczym tytułu jest studio Osorno. Ze słuchowiskiem można się zapoznać w aplikacji Empik Go w ramach promocyjnego abonamentu Empik Premium, który teraz jest dostępny za darmo przez 60 dni. Książkę znajdziemy w księgarniach 6 maja.

[am]

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi, słuchowiska