banner ad

„Pictures That Tick” – eksperyment w opowiadaniu obrazem

17 września 2012


Nakładem wydawnictwa Egmont, w ekskluzywnej serii Mistrzowie Komiksu, ukazał się album Dave?a McKeana „Pictures that tick”, będący swoistym eksperymentem w opowiadaniu obrazem.

„Pictures That Tick” to zbiór krótkich form komiksowych stworzonych przez McKeana w latach 90. XX wieku i na początku wieku XXI. McKean, jak żaden inny artysta, łączy rysunek i fotografię, poddaje obrazy cyfrowej obróbce, by uzyskać niepowtarzalny efekt graficzny. Niektóre z przedstawionych tu historii są przejmujące, inne zabawne, ale wszystkie bez wyjątku są piękne i skłaniają do refleksji.

„Pictures That Tick” to autonomiczny głos artysty dotychczas znanego w Polsce z komiksów stworzonych do scenariuszy Neila Gaimana („Czarna Orchidea”, „Drastyczne przypadki”, „Sygnał do szumu”) czy Granta Morrisona („Azyl Arkham”) oraz okładek do serii „Sandman”.

„Ludzie pytają mnie, kto jest moim ulubionym artystą, z którym lubię współpracować” – pisał Neil Gaiman w eseju zamieszczonym na swojej stronie. „Pracowałem już z światowej klasy twórcami(…) A kiedy pytają mnie o mojego ulubionego, mówię Dave McKean. A potem ludzie pytają dlaczego. Mówię: bo mnie zaskakuje.”

Ekskluzywny album „Pictures That Tick” przekracza granice sztuki komiksowej, a krótka forma utworów pozwala McKeanowi zaprezentować w pełni ogromną różnorodność jego artystycznych wizji. To album nie tylko dla miłośników komiksu, ale także dla interesujących się grafiką i ilustracją.

Pierwotnie „Pictures That Tick” ukazało się w 2001 roku, w niewielkim, limitowanym nakładzie. Od jakiegoś czasu McKean zapowiada publikację drugiej części antologii swoich krótkich form. W oczekiwaniu na ten dzień możemy nacieszyć oczy albumem wydanym kilka dni temu przez wydawnictwo Egmont (kliknij, żeby zobaczyć przykładowe plansze).

Tematy: , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi