„Paradoks” – więcej niż serial. Audiobook powieści dostępny wyłącznie na Storytel.pl

1 grudnia 2016

paradoks_audiobook
W swojej powieści Igor Brejdygant powraca do świata i bohaterów popularnego serialu, w którym wystąpili m.in. Bogusław Linda i Anna Grycewicz. „Świetny, rasowy kryminał” ? mówi o książce Arkadiusz Jakubik. Audiobook powieści dostępny wyłącznie na Storytel.pl.

„Paradoks” w reżyserii Grzegorza Zglińskiego i Borysa Lankosza emitowany był w TVP w 2012 roku, zbierając wyjątkowo pozytywne recenzje, głównie za relację podinspektora Kaszowskiego (Linda) i podkomisarz Majewskiej (Grycewicz); nowo przydzielona do zespołu podinspektora Joanna Majewska miała zbierać informacje na temat swojego przełożonego, w ramach śledztwa, którego on sam był przedmiotem. Scenariusz trzynastoodcinkowego serialu napisał Igor Brejdygant.

Teraz twórca tej historii wraca do niej, tym razem oferując nam dużo głębsze spojrzenie na bohaterów ? nakładem wydawnictwa Marginesy ukazała się powieść „Paradoks”.

O różnicach między scenariuszem serialu a książkową wersją opowieści Igor Brejdygant mówi: „Scenariusz rożni się od powieści przede wszystkim tym, że opisuje wyłącznie wydarzenia i to opisuje je obiektywnie. Innymi słowy, scenariusz to opis skorupy rzeczywistości, której wnętrza czy miąższu przydaje dopiero później pracująca w pocie czoła ekipa filmowa. Stworzenie powieści z jednej strony jest zajęciem żmudniejszym, bo wymaga opisania wszystkiego 'co w środku’, z drugiej strony jest jednak też w jakimś sensie prostsze, bo nie zmusza do ciągłego dostosowywania treści do wymogów reżysera, producenta, aktorów i tak zwanych okoliczności przyrody”. Można więc powiedzieć, że w powieści autor dostał okazję pełniejszego i samodzielnego opowiedzenia historii Kaszowskiego i Majewskiej.

Nie jest więc książka czystym powtórzeniem serialu, co potwierdza Arkadiusz Jakubik, w serialu wcielający się w prokuratora Sobeckiego: „Fani telewizyjnego 'Paradoksu’ oprócz wspomnień znajdą tam też coś bezcennego ? mają szansę wejść w głowę bohaterów, poznać ich myśli. Dla mnie ciekawa była zwłaszcza konfrontacja moich aktorskich wyobrażeń o monologu wewnętrznym prokuratora Sobeckiego, z tym jak widział to autor”.

Jeżeli zaś ktoś telewizyjnej wersji tej historii nie zna? Tu Jakubik mówi jasno i wyraźnie: „Świetny, rasowy kryminał”. Wtóruje mu z kolei Greg Zgliński, który o „Paradoksie” mówi: „Jest zbrodnia. Lecz w centrum stoi człowiek, ze swoimi słabościami, rozterkami i małymi zwycięstwami. Bardzo oryginalna i wciągająca historia o tym, jak zostać człowiekiem w niekiedy nieludzkim świecie”. Podobnie zresztą chwali sam Bogusław Linda: „Jedyny polski kryminał, który mówi coś więcej. O wyborach moralnych, ludzkiej odpowiedzialności i wyborach serca”.

Gratką dla fanów zarówno serialu, jak i kryminałów w ogóle może też być nagrany na podstawie powieści „Paradoks” audiobook, czytany przez Przemysława Bluszcza, a więc aktora w oryginalnym serialu wcielającego się w naczelnika Henryka Talaka ? jeżeli ktoś tęskni za wersją telewizyjną, powieść w tej formie zdecydowanie powinna ożywić wspomnienia.

Powieść „Paradoks” ukazała się nakładem wydawnictwa Marginesy, audiobook zaś dostępny jest w serwisie Storytel.pl.

Więcej o fabule książki Igora Brejdyganta:

Samowolny i trudny we współpracy inspektor Marek Kaszowski zrobił kiedyś coś strasznego. Coś, co sprawiło, że dziś jest nieufny, zamknięty w sobie, sfrustrowany. Ale to doskonały śledczy, który ma jasno ustawione priorytety: dopaść przestępców i chronić niewinnych ludzi.

Do Wydziału Zabójstw trafia podkomisarz Joanna Majewska ? funkcjonariuszka Biura Służby Wewnętrznej ? która przy okazji badania wybranych spraw i metod śledczych Kaszowskiego prowadzi śledztwo dotyczące samego inspektora. Takie dostała polecenie ? ma zadawać pytania.

Kto zabił seryjnego mordercę młodych dziewcząt? Co po strzelaninie w hotelu za wszelką cenę starają się zataić agenci Służby Kontrwywiadu Wojskowego? Dlaczego ksiądz popełnił samobójstwo? Za jakiego powodu milczący od lat mężczyzna, który zamordował swoją żonę i synka, zabił pacjenta szpitala psychiatrycznego? Gdzie szukać tajemniczej osoby, która najwyraźniej dokonała eutanazji cierpiącego w agonii staruszka? Ważne są także inne pytania. Czy Majewska jest tylko marionetką w rękach przełożonych? Kto stoi za nagonką na Kaszowskiego? Co zwycięży: lojalność wobec mocodawców czy zwykła przyzwoitość?

„Paradoks” to intrygujące historie i zaskakujące rozwiązania. Wprawdzie metody śledcze Kaszowskiego bywają nie do końca zgodne z literą prawa, za to zawsze są zgodne z jego specyficznym poczuciem sprawiedliwości.

O Storytel:

Storytel to największy w Skandynawii serwis audiobooków, od 2016 działający w Polsce. Oferuje w ramach jednego abonamentu (29,90 PLN) nieograniczony dostęp do biblioteki tytułów w języku polskim i angielskim. W ofercie dominuje fantastyka oraz kryminały, ale znajdziemy tu także pozostałe gatunki literackie, biografie, reportaże, poradniki i literaturę piękną. Książek można słuchać na tablecie lub smartfonie. Serwis obsługuje systemy operacyjne iOS, Android i Windows. Słuchanie audiobooków odbywa się w systemie streamingu, ale książki możemy zapisać również w trybie offline, dzięki czemu korzystanie z aplikacji jest możliwe również bez dostępu do sieci. W serwisie Storytel.pl dostępny jest m.in. na wyłączność audiobook „Paradoksu”.

[Artykuł sponsorowany]

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi