„Młode skóry” – debiut irlandzkiego prozaika porównywanego do Joyce?a, de Maupassanta i Faulknera pod patronatem Booklips.pl

23 września 2015

mlode-skory-premiera
Nakładem wydawnictwa Igloo ukazał się debiutancki zbiór opowiadań Colina Barretta, młodego irlandzkiego pisarza przyrównywanego do Jamesa Joyce?a, Guya de Maupassanta i Williama Faulknera. Autor będzie jednym z gości tegorocznego Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania we Wrocławiu.

„Młode skóry” to zbiór siedmiu opowiadań, z których sześć osadzono w tym samym fikcyjnym miejscu w zachodniej Irlandii ? w Glanbeigh. Bohaterowie, w większości młodzi ludzie: pracownik stacji benzynowej, bramkarz w nocnym klubie, bezrobotny, mierzą się z małomiasteczkową zaściankowością, uczuciami, przemocą, dramatem. Uwięzieni w beznadziejnych sytuacjach sięgają po rozwiązania ostateczne.

„Podobnie jak w opowiadaniach Colma Tóibína życie małomiasteczkowej Irlandii skupia się wokół rodziny, pubów, piwa i muzyki. Barrett jednak inaczej portretuje ludzi ? może dlatego, że jego rówieśnicy jako grupa społeczna różnią się od pokolenia swoich rodziców” – mówi tłumaczka książki, Agnieszka Pokojska. „Młodzi ludzie w jego prozie są 'wydrążeni w środku’ (tytuł 'Młode skóry’ kojarzy mi się z 'Hollow Men’ Eliota). Niczego nie czują ? nawet nie dlatego, że znieczulają się alkoholem, narkotykami i seksem ? ale boją się albo nie potrafią czuć. Równie przejmująco jak emocjonalną pustkę bohaterów, i równie dyskretnie, za pomocą oszczędnych środków, Barrett ukazuje ich cierpienie. Po tym można poznać, że zapowiada się na wielkiego pisarza: opisując ludzi odpychających, nieciekawych, uzależnionych, niestabilnych psychicznie, twardzieli (płci obojga), którym seks przychodzi z ogromną łatwością, a kontakt emocjonalny, choćby w postaci kilku słów czy SMS-a, stanowi trudność nie do pokonania, ma wiele współczucia dla ich pragnień, pomyłek, ograniczeń”.

Urodzony w 1982 roku Colin Barrett jest zaliczany, razem z Kevinem Barrym i Donalem Ryanem, do nowego pokolenia irlandzkich autorów opowiadań, które są doceniane i przez krytyków, i przez czytelników. Debiutancki zbiór „Młode skóry” uhonorowano trzema prestiżowymi nagrodami literackimi: Guardian First Book Award 2014, Rooney Prize oraz nagrodą im. Franka O’Connora (Barrett jest jej najmłodszym laureatem, a otrzymali ją także Haruki Murakami i Miranda July). Alison MacLeod, jedna z jurorek Frank O?Connor Award, nazwała prozę Barretta „elegancką, ale nie ekskluzywną”, w prasie pisano nawet o geniuszu. „W jednej z recenzji porównano Barretta do Jamesa Joyce?a. Świetnie rozumiem to skojarzenie z autorem 'Dublińczyków’ ? Barrett też posługuje się językiem przykuwającym uwagę, oryginalnym, ale bez wymuszoności. Takim, który szybko staje się rozpoznawalny, lecz nie powtarzalny czy nudny” – twierdzi Agnieszka Pokojska.

„Atutem prozy Barretta są też obrazy pozostające w pamięci jako pewnego rodzaju ikonki, dzięki którym można błyskawicznie uzyskać dostęp do treści. W opowiadaniach, zdominowanych przez szarość irlandzkiego krajobrazu i spowolnienie spowodowane atrofią bohaterów, mocno wyróżniają się gwałtowne i kolorowe obrazy, np. wywrócony na dach stary samochód z nabazgranym skradzioną szminką na szybie napisem MARRY ME czy zielone sukno rozmyślnie rozdarte kijem bilardowym podczas bijatyki w pubie. Przemoc i gwałtowność są spójne z emocjonalnym analfabetyzmem bohaterów, którzy nieświadomie wyrażają ból w jeszcze inny niewerbalny sposób ? przez swoją powłokę, czyli skórę (do czego może odwołuje tytuł zbioru)” – dodaje tłumaczka.

Sam Colin Barrett twierdzi, że wybrał formę opowiadania, ponieważ dzięki niej autor zdobywa i utrzymuje intensywność (języka, stylu, atmosfery), której bardziej pojemne formy narracyjne zbyt często nie tolerują. „Zaczynając opowiadanie staram się być tak mało ambitny, jak to możliwe. Zwracam uwagę na jeden drobny szczegół i go rozwijam. Już samo opisanie sposobu, w jaki bohater pije drinka lub siedzi za kierownicą samochodu, wymaga dużo pracy. Aktorzy mówią o tym, jak dużo aktorstwa jest w gestykulacji, w posturze i zachowaniu. Zły aktor nie potrafi siedzieć na krześle w sposób wiarygodny. Podobnie jest z bohaterami literackimi – mogą mówić, robić i myśleć szalone rzeczy. Ale trzeba umieć usadzić ich na krześle w wiarygodny sposób” – wyjaśnia Barrett.

Zbiór „Młode skóry” Colina Barretta ukazał się pod patronatem Booklips.pl. Autor będzie gościł 1 października we Wrocławiu w ramach 11. Międzynarodowego Festiwalu Opowiadania.

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi