Dzisiaj premiera nowej książki Magdaleny Zawadzkiej „Taka jestem i już!”

22 października 2014

taka-jestem-i-juz-premiera
Nakładem wydawnictwa Marginesy ukazała się dzisiaj nowa książka Magdaleny Zawadzkiej. „Taka jestem i już!” to wspomnienia i felietony polskiej aktorki, a prywatnie żony zmarłego w 2008 roku Gustawa Holoubka. Publikacja ukazała się pod patronatem Booklips.pl.

Magdalena Zawadzka debiutowała w 1962 roku w filmie „Spotkanie w Bajce”. Potem przyszły role w takich m.in. filmach, jak „Rozwodów nie będzie”, „Wojna domowa”, „Sublokator”, „Pieczone gołąbki”, „Mały”, „Mocne uderzenie”, a przede wszystkim „Pan Wołodyjowski” i serial „Przygody Pana Michała”. Rola Baśki Wołodyjowskiej przyniosła aktorce ogromną popularność i sympatię widzów, które pogłębiły jej role w teatralne.

Gustawa Holoubka poznała na planie filmu „Spotkanie w Bajce”. Wówczas była jeszcze nastolatką, dlatego propozycję spotkania przy kawie ze starszym o 21 lat aktorem i jego kolegą Andrzejem Łapickim zdecydowanie odrzuciła. Obiecała rodzicom, którzy nasłuchali się opowieści o rozwiązłości panującej w środowisku filmowym, że po pracy z nikim nie będzie się zadawać. Do Holoubka przekonała się dopiero kilka lat później. Ona miała wtedy dwadzieścia cztery lata, męża i żadnej ochoty na flirt. On też był akurat w związku, z drugą żoną Marią Wachowiak. Rozmówili się ze swoimi partnerami i wzięli ślub. Przeżyli wspólnie 35 lat, aż do śmierci Gustawa Holoubka w 2008 roku.

Pierwszą książkę Magdalena Zawadzka wydała w 1999 roku. Jak wyznała w jednym z wywiadów, pisanie stało się dla niej wytchnieniem od pracy aktorskiej i dało możliwość przemówić własnym głosem. „Kij w mrowisko” zawierał wspomnienia aktorki, które obejmowały czas jej dzieciństwa, dojrzewania i młodości. W 2011 roku nakładem Marginesów ukazała się książka „Gustaw i ja”, w której Zawadzka opisała nieznane fakty, anegdoty i poruszające opowieści z jej wspólnego życia z Gustawem Holoubkiem.

Najnowsza książka Magdaleny Zawadzkiej „Taka jestem i już!” kontynuuje formułę, w jakiej był napisany „Kij w mrowisko”. Aktorka opowiada o swoich latach dojrzałych i o dorastaniu do dojrzałości (która przychodzi niepostrzeżenie), o traumatycznym czasie żałoby po śmierci Gustawa Holoubka („Świat bez Gustawa”). Rozwija też opowieść o Jaśku ? swoim dorosłym już dziś synu ? opatrując ją wieloma rodzinnymi anegdotami.

Osobną część książki stanowią „Podróże”, które są wielką pasją Zawadzkiej. A świat widziany jej oczami ? fascynujący. Część trzecia to „Felietony” pisane w latach dziewięćdziesiątych (ale jest też współczesna niespodzianka!), jednak wciąż przejmująco aktualne. Jak bardzo nic się w Polsce nie zmienia, świadczy nowy, napisany specjalnie do książki felieton z sierpnia 2014 roku, który dowcipnie i dosadnie pokazuje, co się dzieje z kulturą języka, kulturą polityczną i kulturą osobistą. Cięte diagnozy rzeczywistości zapadają w pamięć i pokazują mało znane oblicze aktorki, która mówi we wstępie: „’Taka jestem i już’ to wprawdzie tytuł mojej książki, ale ja naprawdę taka jestem, a przynajmniej tak mi się wydaje. We wszystkim, co pisałam zarówno we wspomnieniach, jak i w felietonach, które wzajemnie się uzupełniają, starałam się być sobą, być szczera. Inaczej pisanie nie miałoby dla mnie żadnego sensu”.

Książkę ilustruje unikatowy materiał zdjęciowy z bogatego archiwum autorki. „Taka jestem i już!” ukazała się nakładem oficyny Marginesy. Booklips.pl jest patronem medialnym wydania.

taka-jestem-i-juz-duza

fot. w tle: Jan Popłoński

Tematy: , , , , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi