„Długi zew” – premiera powieści rozpoczynającej nową serię kryminalną Ann Cleeves

29 sierpnia 2021

Po zakończeniu „Serii Szetlandzkiej” Ann Cleeves rozpoczęła nowy kryminalny cykl. Nakładem Wydawnictwa Czwarta Strona ukazała się powieść „Długi zew”, która stanowi początek cyklu „Dwie rzeki”.

Autorka przyznaje, że w jej przypadku jako pierwsze zawsze pojawia się miejsce, w którym rozgrywać się będzie książkowa historia. „Uważam, że sceneria jest czymś więcej niż tylko ładnym tłem akcji. Mówi dużo o postaci i bardzo mocno wpisuje się w fabułę” – komentuje Ann Cleeves.

Podobnie było w przypadku najnowszej powieści. „Kiedy w 2017 roku mój mąż nagle zmarł, musiałam uciec, nie tylko od wspomnień dotyczących naszego wspólnego życia, ale też od współczucia ludzi, którzy znali nas jako parę” – tłumaczy autorka. Postanowiła odwiedzić Północny Devon, piękny region przybrzeżny położony w południowo-zachodniej Anglii, ponieważ właśnie tam spędziła młodość.

„Odwiedziłam bliską mi osobę ze szkoły i miejsca, w których byłam bardzo szczęśliwa. Byliśmy na pięknych plażach i w małych miasteczkach z czasów mojej młodości i rozmawialiśmy godzinami o ludziach, których wtedy znaliśmy. Z tych miejsc i tych rozmów wziął się 'Długi zew'” – dodaje Cleeves.

Autorka książki, Ann Cleeves.

Głównym bohaterem swej najnowszej książki pisarka uczyniła detektywa Matthew Venna. Wychowywał się w fundamentalistycznej sekcie chrześcijańskiej o nazwie Bractwo. Rodzice liczyli, że zostanie wielkim kaznodzieją. Kiedy jednak miał osiemnaście lat, stracił wiarę i został wyrzucony ze wspólnoty. Poczucie ładu, honoru i obowiązku, które głęboko w nim tkwiły od młodości, odnalazł w pracy policjanta.

Gdy zaczyna się powieść „Długi zew”, Matthew przygląda się z oddali pogrzebowi swojego ojca. Niedawno wrócił do Północnego Devonu po latach pracy w Bristolu. I właśnie wtedy na pobliskiej plaży znalezione zostaje ciało mężczyzny z wytatuowanym na ramieniu ptakiem. Początkowo śledczy uważają, że ofiarą jest bezdomny mężczyzna, ale w końcu okazuje się, że jego przeszłość jest dużo bardziej skomplikowana. Był bowiem wolontariuszem w ośrodku Woodyard, społecznym centrum kultury, które pomaga dorosłym mającym trudności w uczeniu się.

Dla Matthew śledztwo będzie podwójnie trudne. Po pierwsze, kierownikiem Woodyard jest jego życiowy partner, Jonathan. Po drugie bohater zostanie wciągnięty z powrotem do społeczności, którą przed laty tak bardzo chciał opuścił. Jakie tajemnice odkryje podczas śledztwa?

Jak zapowiada Ann Cleeves, seria „Dwie rzeki” będzie mniej skupiona na jednym bohaterze, jak to było w przypadku kryminałów z Verą Stanhope czy Jimmym Perezem. W kolejnych tomach lepiej poznamy pozostałych śledczych, a także inne osoby, które pojawiły się już na kartach powieści „Długi zew”.

Aktualnie trwają prace nad ekranizacją książki. „Długi zew” ma mieć formę czteroodcinkowego serialu. W detektywa Matthew Venna wcieli się Ben Aldridge, a jego koleżankę z pracy, sierżant Jen Rafferty, zagra Pearl Mackie. Zdjęcia do produkcji rozpoczęto w kwietniu 2021.

[am]

Tematy: , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi