126 najważniejszych listów w historii ludzkości. Premiera „Listów niezapomnianych”

7 maja 2015

listy-niezapomniane-premiera
Oficyna Sine Qua Non opublikowała zbiór wyjątkowych, najciekawszych i najważniejszych listów w historii ludzkości dokonany przez twórcę bloga „Letters of Note”, Shauna Ushera. Książka „Listy niezapomniane” ukazała się pod patronatem Booklips.pl.

W 2009 roku Shaun Usher, pracujący wówczas jako copywriter, otrzymał zlecenie od firmy papierniczej, które wymagało od niego zapoznania się ze słynnymi listami. Udał się więc do miejscowej biblioteki i wypożyczył stos starych książek wypełnionych korespondencją Marka Twaina, Charlesa Dickensa i wielu innych wybitnych twórców. Jak twierdzi, to była miłość do epistolografii od pierwszego spojrzenia. Trzy dni później miał już założonego bloga o nazwie „Letters of Note”. Po roku zaś mógł rzucić pracę i zająć się stroną w pełnym wymiarze czasu.

Obecnie „Letters of Note” śmiało można określić mianem internetowego muzeum listów. Przez sześć lat oszczędną graficznie, ale bogatą w treści stronę odwiedzono ponad 70 milionów razy, a każdego tygodnia dochodzi kolejnych 1,5 miliona wizyt. Dzisiaj coraz częściej to nie Shaun musi wyszukiwać nowe listy, lecz ludzie sami mu je przysyłają. Tak było chociażby z kobietą o imieniu Laurence, która w wieku 21 lat, w kryzysowym momencie swojego życia, otrzymała sporządzony odręcznie list od Iggy’ego Popa. Shaun zaś ochoczo dzieli się tego typu skarbami ze swoimi czytelnikami.

Naturalną koleją losu uznał w którymś momencie, że skoro listy zawdzięczają swoją wyjątkowość między innymi fizycznej, papierowej formie, warto byłoby najciekawsze, najważniejsze z nich zaprezentować w formie równie tradycyjnej, papierowej książki. Prace nad „Listami niezapomnianymi” trwały osiem miesięcy. Shaun nie tylko musiał dokonać selekcji, ale także skontaktować się z osobami zarządzającymi prawami autorskimi nadawców oraz samymi adresatami. W efekcie otrzymujemy pięknie wydaną, twardookładkową książkę, w której listom towarzyszą zdjęcia autorów, skany oryginałów oraz wiele innych interesujących materiałów.

W książce znajdziemy m.in. XIX-wieczny list naczelnika szpitala opisujący historię Josepha Merricka, sławnego Człowieka Słonia, niewymownie smutny list pożegnalny Virginii Woolf zaadresowany do męża, pożegnanie japońskiego kamikadze z dziećmi napisane tuż przed misją, list Mario Puzo do Marlona Brando z propozycją zagrania w „Ojcu chrzestnym”, zabawny „spersonalizowany” formularz, jaki wysyłał swoim fanom Steve Martin, list do Winstona Churchilla, który zawiera pierwszy w historii przypadek wykorzystania skrótu „OMG”, apel o pokój wystosowany przez Mahatmę Gandhiego do Adolfa Hitlera oraz wiele innych, równie fascynujących.

„Listy niezapomniane” to poruszające świadectwo umierającej sztuki korespondencji, w której przez wieki odbijały się całe piękno, finezja, smutek i radość naszej cywilizacji. Książka w przekładzie Jakuba Małeckiego już w księgarniach.

[am]

Tematy: , , , , , , ,

Kategoria: premiery i zapowiedzi