Zmarła Nine Culliford, żona Peya. To dzięki niej Smerfy były niebieskie

12 lipca 2016

zmarla-kolorystka-smerfow-1
We wtorek 5 lipca w Belgii zmarła Nine Culliford, wdowa po twórcy „Smerfów” i kolorystka, która do końca życia uczestniczyła w pracach nad kolejnymi tomami przygód niebieskich skrzatów. Miała 86 lat.

Nine Culliford, która urodziła się jako Janine Devroye, całe swoje zawodowe życie poświęciła współpracy z mężem, Pierre?em Cullifordem, którego świat znał pod pseudonimem Peyo. Po ślubie w czerwcu 1951 roku porzuciła pracę i zajęła się kolorowaniem komiksów małżonka.

W historii komiksu i popkultury zostanie zapamiętana jako osoba odpowiedzialna za wybór koloru dla Smerfów, które Peyo zaczął rysować w drugiej połowie lat 50. Nie mogły być zielone, bo mieszkały w lesie i za bardzo zlewałyby się z tłem. Czerwony odpadał, bo kojarzyłyby się ze złymi stworzeniami, z żółtą skórą wyglądałyby na chore. Czarny kolor, podobnie jak w przypadku czarnej owcy, mógł przywodzić na myśl odrzucenie przez ludzi. Postawiono więc na niebieski.

zmarla-kolorystka-smerfow-2

Nine odpowiedzialna była za kolory we wszystkich komiksach o Smerfach, jakie ukazały się za życia Peya. Po jego śmierci w 1992 roku opiekę nad serią przejęły ich dzieci, Thierre i Véronique, wraz z grupą współpracowników. Nine do końca jednak nadzorowała prace nad kolorystyką plansz. Ostatni, 34. album, który podpisany jest jej nazwiskiem, ukazał się w Belgii w 2015 roku.

W Polsce komiksy o Smerfach publikuje wydawnictwo Egmont.

zmarla-kolorystka-smerfow-3

[am]

Tematy: , , , ,

Kategoria: newsy