banner ad

Zmarł francuski scenarzystka komiksowy Frank Giroud, twórca serii „Dekalog”

16 lipca 2018


W piątek 13 lipca po długiej chorobie zmarł Frank Giroud, scenarzysta komiksowy, twórca popularnej we Francji serii komiksowej „Dekalog”. Miał 62 lata.

Giroud urodził się w Tuluzie w 1956 roku. Ukończył historię na uniwersytecie w Paryżu. Trudnił się różnymi zawodami: był animatorem, dekoratorem okien, dyrektorem ośrodka rekreacyjnego, grafikiem, nauczycielem, a nawet przewodnikiem. Dzięki tej ostatniej pracy mógł zwiedzić liczne kraje i poznać różne kultury. Jego największą pasją było jednak tworzenie komiksów. Kiedy seria „Louis la Guigne”, powstała we współpracy z belgijskim rysownikiem Jean-Paulem Dethoreyem, odniosła sukces, mógł zrezygnować z etatu i zająć się komiksami na dobre.

Zdaniem wydawnictwa Glénat, Giroud był wszechstronnym scenarzystą, który z równą łatwością pisał westerny, historie szpiegowskie czy opowieści rodzinne. W 2002 roku zdobył prestiżową nagrodę Max und Moritz Prize dla najlepszego międzynarodowego scenarzysty, którą wcześniej otrzymali m.in. Pierre Christin, Alan Moore, Neil Gaiman i Jean Van Hamme.

Jego najsłynniejszym dziełem był „Dekalog”, do stworzenia którego zaprosił dziesięciu różnych rysowników. Każdy z nich zilustrował jeden tom opowieści. Seria jest właśnie publikowana w naszym kraju przez wydawnictwo Scream Comics. Polscy czytelnicy mieli też okazję przeczytać dwa tomy cyklu „Mandryl” oraz ósmą część „XIII: Mystery”, do których scenariusze napisał Frank Giroud.

Francuskie media podają, że pomimo choroby i ciężkiego leczenia, scenarzysta kontynuował pracę do końca, posuwając się nawet do tego, że tworzył dziennik przedstawiający z humorem jego pobyty w szpitalu.

[am]
fot. Yves Tennevin/Flickr

Tematy: , , ,

Kategoria: newsy