Zemsta zza grobu Ernesta Hemingwaya na „Vanity Fair”

25 czerwca 2013

Heminway kontra Vanity Fair
Amerykański magazyn „Vanity Fair” chciał opublikować nieznane opowiadanie Ernesta Hemingwaya, które niemal 90 lat wcześniej redaktorzy pisma odrzucili. Spadkobiercy pisarza nie wyrazili jednak zgody na publikację.

„My Life in the Bull Ring with Donald Ogden Stewart” (z ang. „Moje życie na arenie z Donaldem Odgenem Stewartem”) to krótkie 5-stronicowe opowiadanie, które młody Hemingway napisał w 1924 roku, w czasie gdy pracował nad swoją debiutancką powieścią. Nieco komiczna w wymowie historia rozgrywała się na hiszpańskiej arenie podczas walk byków, a jej bohaterem był Donald Ogden Steward, amerykański scenarzysta filmowy i bywalec salonów zaprzyjaźniony z Hemingwayem (był m.in. pierwowzorem postaci Billa Gortona w „Słońce też wschodzi”), który jednego razu stanął oko w oko z bykiem i został wyrzucony w powietrze z gromkim okrzykiem na ustach.

Hemingway wysłał opowiadanie do magazynu, licząc na publikację, jednak spotkał go los podobny do wielu innych młodych literatów ? tekst został odrzucony przez redaktora. Niemal 90 lat później sytuacja się jednak zmieniła ? pisarz uznawany jest obecnie za jednego z najważniejszych twórców amerykańskiej literatury, dlatego „Vanity Fair” zrewidowało swój pogląd i z dużo większą przychylnością spojrzało na rękopis. Redaktor naczelny magazynu wysłał prośbę do spadkobierców o możliwość publikacji opowiadania i tu spotkało go niemałe rozczarowanie ? zgody nie udzielono.

Reprezentujący spadkobierców Hemingwaya Michael Katakis powiedział w rozmowie z „The Independent”, że jego mocodawcy są „bardzo ostrożni z niepublikowanymi materiałami. Pytanie brzmi: 'Jeśli Hemingway by żył, czy chciałby żeby to było wydane w takim magazynie jak 'Vanity Fair’, a może wolałby przekazać tekst do badań akademickich pod kątem rozwoju jego warsztatu literackiego?”

Za odmową kryje się jednak prawdopodobnie jeszcze jeden czynnik. 84-letni syn pisarza, Patrick Hemingway, powiedział niedawno: „Nie jestem wielkim fanem 'Vanity Fair’. To swojego rodzaju luksusowy magazyn dla mędrców – ludzi, którzy czerpią swoją satysfakcję z jeżdżenia Jaguarem zamiast Mini.”

Hemingway mógł więc po raz ostatni zrewanżować się pismu zza grobu. Opowiadanie zaś dołączone zostanie do drugiego tomu listów zebranych pisarza, które mają ukazać się w Stanach jeszcze w tym roku.

fot. JFK-EHEMC

Tematy: , , , , ,

Kategoria: newsy